okulary korekcyjne

Czy niekomfortowe widzenie w nowych okularach jest normalne?

Zakup nowych okularów wiąże się nie tylko z przeprowadzeniem profesjonalnego badania wzroku, ale również ich wybór musi brać pod uwagę kilka istotnych czynników. Duże znaczenie ma dopasowanie odpowiedniego rodzaju szkieł oraz oprawy. Mimo tego, że przymierzając okulary, nie odczuwamy żadnych dolegliwości, pierwsze dni z nowymi soczewkami mogą okazać się uciążliwe. Czym jest adaptacja do okularów i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Podpowiadamy.

Na czym polega adaptacja do nowych okularów?

Adaptacja do nowych opraw oraz soczewek korekcyjnych to normalny etap, przez który musi przejść każda osoba. Dotyczy to zarówno osób, które kupują okulary po raz pierwszy, jak i pacjentów, którzy wymieniają soczewki ze względu na zwiększoną wadę wzroku. Przy zmianie okularów korekcyjnych mogą zatem wystąpić objawy, takie jak pływanie lub zakrzywienie obrazu, duża ostrość lub nadmierne bóle głowy. Są to normalne symptomy, które ustępują w ciągu maksymalnie 14 dni od wizyty u optometrysty.

Warto jednak pamiętać o tym, że niewyraźne widzenie, nie jest typowym objawem i może być spowodowane źle dobranymi mocami soczewek. Dlatego też, jeśli od momentu wprowadzenia nowej korekcji nie widzimy dobrze, powinniśmy jak najszybciej udać się do optometrysty lub optyka i upewnić się, że szkła są adekwatne do naszej wady.

Aby uniknąć problemów z nieprawidłowymi soczewkami, już na etapie wyboru okularów warto sprawdzić opinie i doświadczenie specjalistów z konkretnych gabinetów i zakładów optycznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że badanie optometryczne oraz wstawienie soczewek do oprawy zostaną przeprowadzone profesjonalnie.

Od czego zależy i ile trwa przyzwyczajenie się do okularów korekcyjnych?

Dostosowanie się do nowych soczewek to kwestia indywidualna i zależna może być od różnych czynników. Osoby, które wymieniają stare soczewki, najczęściej przyzwyczają się w zaledwie kilka godzin, natomiast adaptacja u pacjentów, którzy po raz pierwszy zakładają okulary korekcyjne, może trwać nawet kilka dni.

Adaptacja zależy również od:

  • Mocy soczewki korekcyjnej w porównaniu do poprzedniej (im większa móc tym adaptacja może trwać dłużej),
  • Rodzaju materiału soczewek,
  • Zmiany konstrukcji soczewek,
  • Większych lub mniejszych opraw.

Dłuższy czas przyzwyczajania do nowych okularów może mieć także miejsce w odniesieniu do soczewek progresywnych, których doborem zajmują się specjaliści z Dr Nawrot – Centrum Wzroku w Zawierciu. Ze względu na to, że soczewki progresywne umożliwiają widzenie w różnych odległościach, narząd wzroku może potrzebować więcej czasu na przystosowanie się do dotąd nieznanych warunków wizualnych.

Materiał partnera