biało-czarne zdjęcie kobiety

Czy korony porcelanowe pozwolą nam odbudować stan uzębienia?

Skutecznym sposobem na odzyskanie utraconego uzębienia jest wstawienie implantów zębowych. Korony porcelanowe do złudzenia przypominają naturalne zęby i przejmują ich funkcje. Służą one do rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone z różnych powodów – np. próchnica, złamanie. Za ich pomocą odtwarza się brakujące zęby, co przekłada się na piękny i zdrowy uśmiech.

Jakie są wskazania do założenia koron zębowych?

Po korony zębowe sięga się w przypadku bardzo zniszczonego uzębienia, do czego przyczyniły się przykładowo choroby próchnicowe. Wskazaniem będą też zęby martwe, czyli po leczeniu kanałowym. To samo dotyczy rekonstrukcji zgryzu. Korony zębowe pozwalają na odtworzenie braków w uzębieniu. Wykorzystuje się je do zabezpieczenia zębów poddanych leczeniu lub w celu ochronienia przed złamaniem. Niektóre osoby borykają się z wrodzonym brakiem szkliwa, co niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Warto w takim przypadku zdecydować się właśnie na korony zębowe.

Dlaczego warto wybrać korony porcelanowe?

Obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów koron protetycznych, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Wśród nich znajdują się korony porcelanowe, które mogą być na podbudowie metalowej lub podbudowie metalowej złotej. W przypadku tych pierwszych podstawę stanowi wysokiej jakości stal stomatologiczna, na którą nakłada się porcelanę. Stosowane są w przypadku ubytków spowodowanych złamaniem zęba. Te z dodatkiem złota wykorzystuje się przy bardzo zniszczonym uzębieniu ze względu na to, że pierwiastek ten wykazuje silne działanie przeciwpróchnicze. Za pomocą koron porcelanowych możliwe staje się wyeliminowanie zarówno pojedynczych luk w uzębieniu, jak również dużych ubytków tkanek twardych i zmian powierzchownych.


Korony porcelanowe pozwalają na skuteczną odbudowę utraconego uzębienia, do którego doszło na skutek jego zniszczenia pod wpływem choroby czy urazu. W zależności od mocowania mogą być poddziąsłowe, dodziąsłowe czy naddziąsłowe. Cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój estetyczny wygląd – do złudzenia przypominają barwą i kształtem naturalne zęby. Wszczep wykonany z tytanu lub tlenku cyrkonu umieszczany jest w wywierconym otworze w kości szczęki, a koronę protetyczną zespala się z nim za pomocą niewielkiego łącznika. Po otwarciu jamy ustnej widoczna jest tylko korona porcelanowa, wszystkie elementy metalowe są ukryte. Cechuje się ona większą wytrzymałością od tych pełnoceramicznych.


W przypadku koron porcelanowych można mówić o nieokreślonej żywotności, raz zamocowane posłużą użytkownikowi przez długie lata, nawet do końca życia. Duże znaczenie będzie miała odpowiednia higiena jamy ustnej i dbanie o implant. Trzeba liczyć się z tym, że niewłaściwa pielęgnacja korony protetycznej skutkuje najgorszym – jej pęknięciem i to już w przeciągu kilku lat. Można oczywiście wymienić ją wtedy na nową, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto też mieć na uwadze to, że porcelana nie zmienia koloru, czego nie można powiedzieć o naszych naturalnych zębach – z czasem ciemnieją i pokrywają się przebarwieniami, przez co ze względów estetycznych pacjenci często decydują się na założenie nowej korony, dostosowanej do zaistniałych zmian pigmentacyjnych w szkliwie.

Materiał partnera