chirurg stomatolog

Czy każdy stomatolog jest chirurgiem stomatologicznym?

Terminologia związana z branżą medyczną jest nierzadko trudna do opanowania dla osoby, której temat ten nie dotyczy w sposób bezpośredni. Zwykłemu pacjentowi czasami trudno ustalić, do jakiego specjalisty powinien się wybrać, chcąc poradzić sobie z wybraną dolegliwością zdrowotną. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy każdy stomatolog jest chirurgiem stomatologicznym. Zapraszamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Na początek warto wyjaśnić, co tak właściwie mieści się w grupie obowiązków chirurga stomatologa. Gabinety stomatologiczne w Szczecinie lub w innej miejscowości, w której przyjmuje chirurg stomatolog, specjalizują się między innymi w następujących zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej:

  • hemisekcja (usunięcie części zęba),
  • resekcja (obcięcie wierzchołka korzenia),
  • radektomia (obcięcie jednego korzenia).

Wszystkie te zabiegi mają służyć zapobiegnięciu pełnej ekstrakcji zębów. Nie każda interwencja chirurga stomatologa musi kończyć się usunięciem zęba. Nawet kiedy u pacjenta powstała próchnica i jest ona w zaawansowanym stadium, istnieje szansa na uchronienie zębów przed ekstrakcją.

To jednak niejedyne zabiegi wykonywane przez chirurgów stomatologów ze Szczecina lub specjalistów przyjmujących pacjentów w innych miejscowościach. Jednym ze wskazań do wizyty u chirurga są różnego rodzaju urazy uzębienia o charakterze mechanicznym, takie jak pęknięcia, złamania czy wybicia. Poza tym do chirurga stomatologia pacjenci kierowani są wtedy, kiedy metody z zakresu endodoncji i pozostałej stomatologii zachowawczej okazują się niewystarczające.

Czy każdy stomatolog specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej?

Do chirurga stomatologa pacjenci najczęściej kierowani są przez lekarza dentystę, czyli stomatologa (aktualnie w Polsce nie rozróżnia się tych dwóch zawodów). W związku z tym stomatolog jest przedstawicielem nieco innej profesji niż chirurg stomatologiczny, który ma szerszy zakres kompetencji. Oczywiście dentysta może uzyskać specjalizację z zakresu chirurgii stomatologicznej, ale nie musi.

Stomatolog to specjalista zajmujący się funkcjonowaniem i leczeniem chorób zębów, przyzębia, błony śluzowej, innych tkanek jamy ustnej oraz języka. Chirurg stomatolog musi mieć szerszą wiedzę, między innymi z zakresu ortodoncji, protetyki, radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, onkologii klinicznej, chirurgii stomatologicznej, periodontologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, anestezjologii czy chirurgii plastycznej.

Materiał partnera