mycie rąk

Czy higiena rąk ma znaczenie?

Pandemia Covid-19 mocno wpłynęła na poczucie higieny dłoni. Częste mycie rąk oraz dezynfekcja miały ogromny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak o higienie dłoni należy pamiętać nie tylko podczas ogólnoświatowych epidemii. Na co dzień również ma to ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia i unikania wpływu bakterii oraz wirusów. Sprawdź, jakie dokładnie znaczenie ma mycie rąk i jak należy to robić!

Przed czym chroni regularne mycie dłoni?

Pomijając kwestię koronawirusa, troska o higienę dłoni ma największy wpływ na przenoszenie zatruć pokarmowych. Mówią o tym specjaliści z firmy Cross Polska z Pruszkowa, zajmującej się dystrybucją środków dezynfekujących: „Prawidłowe nawyki w zakresie higieny dłoni chronią przede wszystkim przed Salmonellą i wirusem WZW A”. Jedzenie nieumytych produktów lub przygotowywanie posiłków i spożywanie ich brudnymi dłońmi może przyczynić się do zatrucia pokarmowego. Jest to spowodowane faktem, że w ciągu dnia dotykamy dłońmi mnóstwa powierzchni. Zwłaszcza te w miejscach publicznych są siedliskiem ogromnej ilości wirusów i bakterii, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Jeśli często myjesz ręce, możesz czuć się bezpiecznie wobec rotawirusów, bakterii E.coli, a także owsików.

Jak i czym myć dłonie?

Opłukanie rąk wodą nie zapewnia efektu higienicznej czystości. Należy stosować środki higieny rąk wysokiej jakości. Najlepiej sprawdza się aplikowane bezdotykowo mydło w płynie lub w piance. Jeśli dozownik jest manualny, dobrze jest korzystać z niego przy pomocy przedramienia lub łokcia. Poza tym liczy się też stosowanie środków dezynfekujących, zwłaszcza wtedy gdy korzystasz z komunikacji miejskiej, witasz się z kimś poza domem lub masz wątpliwości co do czystości klamek. Sama procedura mycia rąk również jest ważna. Powinna trwać co najmniej 20 sekund. W trakcie mycia dłoni należy zadbać o namydlenie całej ich powierzchni z obu stron. Nie zapominaj o powierzchni między palcami oraz paznokciach. Do wycierania dobrze jest stosować ręczniki jednorazowe lub swój osobisty. Dzięki stosowaniu tych zasad unikniesz wielu problemów zdrowotnych oraz chorób układu pokarmowego i wirusów. Wyuczenie się prawidłowego i częstego mycia rąk wcale nie jest uciążliwe.

Materiał partnera