prostata

Co to jest rozrost prostaty?

Rozrost prostaty to stan, w którym pod wpływem podziałów komórek stercza zwiększa się objętość gruczołu krokowego. Rozrost komórek stercza jest naturalnym stanem pozwalającym utrzymać homeostazę organu. Jednak w sytuacji, kiedy procesy twórcze przeważają nad naturalną śmiercią pojedynczych komórek, dochodzi do nadmiernego wzrostu organu. Rozrost prostaty skutkuje natomiast zmianami anatomicznymi potencjalnie pojawiającymi się w obrębie całego układu moczowego.

Dlaczego prostata wzrasta?

Nadmierne podziały komórek prostaty powodują najczęściej zmiany o charakterze łagodnym tzw. łagodny rozrost prostaty. Aby doszło do zmian rakowych, musi dojść do wielu dodatkowych procesów molekularnych, co oznacza, że łagodny rozrost stercza (BPH) nie równa się rakowi stercza. BPH jest zjawiskiem niezwykle częstym, cechy mikroskopowe można znaleźć u niemal wszystkich mężczyzn powyżej 85. roku życia.

Proces związany z łagodnym rozrostem stercza jest mimo wieloletnich badań procesem dosyć zagadkowym. Odkryto jednak parę dróg hormonalnych, które stymulują rozrost gruczołu krokowego. Najważniejszym hormonem stymulującym rozrost prostaty jest testosteron. Powstaje on głównie w jądrach i dostaje się do prostaty przez komórki nabłonkowe. Wewnątrz komórek gruczołowych ulega przemianie do DHT, czyli dihydrotestosteronu. Ta forma hormonu stymuluje gruczoł krokowy do uwalniania charakterystycznej wydzieliny, niezbędnego składnika dobrze funkcjonującej spermy, jak również stymuluje komórki do podziałów. Poza testosteronem na rozrost prostaty wpływa również czynnik TGF-beta. Oprócz tych dwóch sposobów komunikacji międzykomórkowej wykryto szereg innych szlaków biorących udział w podziale komórek stercza. Łagodny rozrost jest więc najprawdopodobniej skutkiem zachwiania równowagi między poszczególnymi transmiterami, a nie patologią związaną z jednym czynnikiem.

Zwiększenie objętości prostaty skutkuje uciskiem na moczowód przebiegający poprzez struktury miąższowe gruczołu. Nacisk na moczowód nie tylko skutkuje osłabieniem oddawania moczu, ale również wywołuje hipertrofię mięśni oraz zaburzenia funkcjonowania pęcherza moczowego. Osłabiona zostaje zdolność do opróżniania pęcherza, a wewnątrz moczowodów oraz kielichów nerkowych rośnie ryzyko pojawienia się kamicy i wtórnych zakażeń bakteryjnych. Rozrost prostaty może wywoływać pośrednio niewydolność nerek.

Jak łagodzić problem łagodnego rozrostu prostaty?

W celu leczenia BPH stosuje się techniki oparte na podawaniu leków oraz metody chirurgii urologicznej. Indywidualne podejście do problemu oraz wybór najlepszego sposobu leczenia można wypracować dzięki współpracy lekarza z chorym. W wielu przypadkach leczenie zachowawcze jest najlepszym rozwiązaniem. Na łagodne stadium rozrostu pomocny będzie Prostamol Uno – lek oparty na wyciągu z boczni piłkowanej, który pozwala skutecznie załagodzić problem. Leki używane w terapii BPH mają na celu hamowanie enzymatycznej przemiany testosteronu do DHT oraz zmniejszają skurcz mięśniówki dróg moczowych w celu ułatwienia przepływu moczu przez zwężone fragmenty moczowodu.

Materiał partnera