Obliteracja naczyń

Co to jest obliteracja naczyń?

Obliteracja naczyń, zwana również skleroterapią, jest jedną z metod nieoperacyjnego leczenia między innymi żylaków kończyn dolnych i hemoroidów. Zazwyczaj polega na podaniu środka farmakologicznego, jednak w nowoczesnych metodach leczenia wykorzystuje się również światło lasera. Na czym dokładnie polega obliteracja naczyń oraz kiedy jest stosowana?

Przebieg zabiegu obliteracji

W dużym skrócie obliteracja polega na zamknięciu światła naczynia i jego zasklepieniu. W jaki sposób przeprowadza się ten zabieg? Na początku wykonywane są badania, między innymi USG Dopplera. Na podstawie wyników można ocenić, czy w przypadku zmienionych chorobowo naczyń można zastosować skleroterapię – mówi specjalista z gabinetów chirurgicznych Lekarze Kolber, mieszczących się w Andrychowie oraz Jaroszowicach koło Wadowic – Jeśli nie ma przeciwwskazań można przejść do właściwej części zabiegu. Nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Jedynymi zaleceniami są niesmarowanie balsamami lub kremami, a także niegolenie części ciała, na której znajdują się naczynia zakwalifikowane do zabiegu – dzięki temu lekarz może lepiej ocenić ich stan.

Podczas skleroterapii wykonuje się kilka iniekcji, zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą strzykawki do żyły wstrzykuje się środek farmaceutyczny, który powoduje powstanie kontrolowanego stanu zapalnego. W jego wyniku żyła zaczyna zarastać, przez co ograniczony zostaje przepływ krwi. Tym samym poddane leczeniu żylaki lub pajączki zaczynają stopniowo zanikać. Coraz częściej do obliteracji wykorzystuje się również USG, dzięki czemu lekarz dokładnie kontroluje miejsce oraz ilość podawanego środka. Mamy wówczas do czynienia z echoskleroterapią. Cały zabieg trwa około 15-30 minut, w zależności od liczby żył poddawanych obliteracji.

Ze względu na niskie ryzyko powikłań nie ma konieczności pobytu w szpitalu. Już bezpośrednio po zabiegu pacjent może samodzielnie się poruszać. Musi jednak pamiętać o noszeniu specjalnej opaski uciskowej, która ułatwi trwałe zamknięcie światła naczynia.

Obliteracja laserowa

Do zamknięcia światła naczynia coraz częściej wykorzystywany jest laser. Ze względu na dużą precyzję oraz płytką penetrację metoda ta jest mniej bolesna – pacjent niemal nie odczuwa dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym. Przebieg skleropterapii laserowej jest bardzo podobny do tradycyjnej metody. Po wykonaniu USG dopplerowskiego zmienione chorobowo naczynie poddaje się naświetlaniu wiązką laserową. W wyniku działania wysokiej temperatury ściany naczynia zostają uszkodzone, a tym samym zaczynają się obkurczać. Żylaki i pajączki znikają, bez widocznych na skórze śladów, a pacjent od razu może wrócić do wykonywania normalnych aktywności.

Kiedy zaleca się wykonanie obliteracji naczyń?

Skleroterapia jest stosowana na szeroką skalę w chirurgii naczyniowej. Znajduje zastosowanie podczas leczenia żylaków kończyn dolnych i górnych, zarówno naczyniowych, jak i głębokich. Jest również wykorzystywana do usuwania nieestetycznych teleangiektazji, zwanych również pajączkami. Wskazaniem do wykonania obliteracji naczyń jest również niewydolność żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, owrzodzenie żylakowe, a także hemoroidy, zwane również żylakami odbytu.

Materiał partnera