Co świadczy o jakości kosmetyków naturalnych?

Wieki temu nasi przodkowie korzystali jedynie z darów Matki Ziemi. Leki i kosmetyki produkowali ręcznie i tylko z naturalnych składników. Z zachowanych do naszych czasów źródeł historycznych wiemy, że nie wszystkie ówczesne mikstury były skuteczne. Ale jedno jest pewne – ich skład był wysokiej jakości. Dziś, dzięki obszernej wiedzy i nowoczesnej technologii możemy korzystać z dobrodziejstw Przyrody w dużo bardziej efektywny sposób.

Kosmetyki naturalne

Jeśli zależy nam na tym, aby właściwie zadbać o ciało, skierujmy swoją uwagę w stronę naturalnych kosmetyków. Pojawia się jednak pytanie – które z dostępnych obecnie produktów są w rzeczywistości naturalne? Od kilku lat na rynku kosmetycznym panuje trend na produkty naturalne. W drogeriach i w supermarketach znajdziemy wiele artykułów o nazwach z przedrostkiem bio, a na ich opakowaniach informacje mówiące o tym, że mamy do czynienia z artykułem w 100% naturalnym. W praktyce bardzo często niestety bywa inaczej.

To smutne, ale wielu producentów wciąż nadużywa naszego zaufania i oferuje towar, niezgodny z opisem. Można zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy oszukiwani, szczególnie przez wielkie koncerny kosmetyczne, których jedynym celem jest zwiększenie sprzedaży. Przez takie produkty – prawdziwie naturalne kosmetyki – bywają postrzegane jako nieskuteczne, a przy tym droższe. Koszt produkcji kosmetyków komercyjnych jest znacznie niższy, a czas ich powstawania krótszy. Ich składniki wytwarzane są w laboratoriach. Pozyskanie składników z naturalnych źródeł i wyprodukowanie z nich skutecznych preparatów wymaga zaś zaangażowania dużo więcej sił i środków. Z tego powodu powstają różnice w cenach.

Wysoka jakość to synonim Natury

Wracając do naszego pytania, które kosmetyki są naprawdę naturalne, odpowiadamy – tylko te, które powstają przy użyciu różnego rodzaju substancji mineralnych, roślinnych lub pochodzenia zwierzęcego. Należy tu jednak zaznaczyć, że wszystkie one muszą być pozyskiwanie w sposób niezagrażający ani faunie, ani florze. W kosmetykach naturalnych mogą występować substancje syntetyczne, ale – co niezwykle ważne – ich dopuszczalna ilość jest znikoma i nie przekracza określonych wartości. W takim składzie drzemie moc, która realnie prowadzi do poprawy stanu naszej skóry, włosów, paznokci czy zębów. Zwracajmy zatem uwagę na skład wybieranych kosmetyków.

Co jeszcze wpływa na jakość kosmetyków naturalnych?

Oprócz składu istotne są jeszcze źródło pochodzenia składników do produkcji kosmetyków oraz ich formuła.

W trosce o najwyższą jakość produktów ich składniki pozyskiwane są z takich zakątków naszej Matki Ziemi, do których cywilizacja jeszcze nie dotarła i możliwe, że nigdy tam nie zawita. Dziewicze źródła są najczystsze i oferują surowce o takim stopniu jakości, o jakim nie może być mowy w przypadku innych, alternatywnych zasobów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Energy – fitoterapia ziołolecznictwo, specjalizującej się w produkcji kosmetyków naturalnych.

A co z ich recepturą?

Naturalne produkty powinny powstawać przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i techniki, ale według przepisów zgodnych z Naturą. Dlatego nasze kosmetyki są tworzone w oparciu o filozoficzną myśl, która towarzyszyła już starożytnej medycynie chińskiej i przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych osiągnięć takich dziedzin wiedzy i medycyny jak fitoterapia, aromaterapia czy homeopatia – tłumaczy nasz rozmówca i dodaje – Fitoterapia decyzją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest już medycyną głównego nurtu, a nie alternatywnego, jak to było do tej pory. Jednym słowem kosmetyki tworzone w taki sposób gwarantują naturalny skład i kompleksowe działanie na nasze ciała, stanowiące jedność z duchem.

Co oznacza jedność ciała i umysłu i jaki ma związek z kosmetykami?

Ludzki organizm to jedna całość, na którą składa się ciało z krwi i kości oraz tak zwany duch, za którym z kolei kryją się nasze myśli, uczucia i emocje. O ile łatwo sobie wyobrazić bezpośredni związek stosowania kosmetyków z ciałem, o tyle z pozostałymi możemy mieć problem. Rzecz w tym właśnie, aby każdą naszą część traktować jako element całości, a nie w oderwaniu od niej. Z tego powodu kosmetyki do pielęgnacji naszej skóry, włosów, zębów czy paznokci muszą powstawać w odniesieniu do całego organizmu i z myślą o nim jako jedności. Tylko poprzez stosowanie produktów tego typu możemy skutecznie i kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i urodę.

Dobrym przykładem są naturalne szampony, które wraz z mydłami, kremami i naturalnymi suplementami diety w postaci koncentratów ziołowych, oddziałują zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, przyspieszając regenerację całego organizmu. Stosując takie preparaty, możemy więc realnie oczyścić nasze ciało i ducha, a tym samym przyczynić się do wytworzenia i umocnienia harmonii, niezbędnej do uzyskania pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

Gdzie szukać naturalnych kosmetyków wysokiej jakości?

Obecnie bogatym źródłem wysokiej jakości produktów naturalnych jest Internet. Podczas poszukiwań dobrych kosmetyków tego typu pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać artykuły, co do których mamy 100% pewności. Sprawdzajmy skład, a w sytuacji, w której mamy wątpliwość co do konkretnego składnika – pytajmy. Uczciwy i profesjonalny producent czy sprzedawca rzetelnie nam odpowie na każde nasze pytanie. Nie bójmy się więc ich zadawać. Zadbajmy o siebie tak, jak możemy i umiem najlepiej.  

I na koniec jeszcze jedna mała rada. Co prawda kosmetyki naturalne kosztują więcej niż komercyjne, ale decydując się na zakup produktów wysokiej jakości, możemy mieć pewność, że inwestujemy w coś, co jest bezcenne. Mowa tutaj o naszym zdrowiu, które kryje się za prawdziwie pięknym wyglądem.

Materiał partnera