kobieta w ciąży

Co można zrobić, żeby uniknąć powikłań w trakcie ciąży?

Ochrona kobiet w ciąży przed powstawaniem w jej trakcie różnego typu powikłań polega przede wszystkim na ich ochronie przed różnego typu czynnikami chorobotwórczymi. Największe znaczenie ma skuteczna ochrona przed powstaniem i rozwojem takich chorób, jak np. anemia, toksoplazmoza, cukrzyca ciążowa czy różyczka. W zależności od choroby konieczne jest zadbanie o to, żeby w trakcie ciąży mieć prawidłowo dobraną dietę, regularnie zgłaszać się na badania lekarskie, a w niektórych przypadkach także poddać się odpowiednim szczepieniom ochronnym. W naszym artykule dokładniej opisujemy wszystkie wskazane wyżej choroby i opisujemy, w jaki sposób można się przed nimi chronić.

Anemia

Powstanie anemii jest związane ze zbyt niskim stężeniem hemoglobiny we krwi. Hemoglobina to białko, które jest odpowiedzialne za przenoszenie w obrębie organizmu tlenu. U kobiet, które są w trakcie ciąży bardzo zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Potrzeby kobiet w trakcie ciąży są bardzo duże, jego braki mogą znacznie osłabić przyszłą mamę, a ciężko jest takie wygórowane potrzeby spełnić po prostu poprzez zastosowanie specjalnej diety. Braki żelaza u kobiet w ciąży mogą być główną przyczyną powstawania u nich anemii. Żeby jej zapobiec, konieczne jest przyjmowanie przez przyszłą mamę przepisanych przez lekarza suplementów diety z żelazem. Jest to bardzo ważne, ponieważ braki żelaza mogą zwiększyć u przyszłej mamy podatność na infekcje, mogą powodować zawroty głowy oraz zadyszkę. Wszystkie te objawy na pewno nie będą miały dobrego wpływu także na ciążę.

Toksoplazmoza

Nierzadko występującą u kobiet w trakcie ciąży chorobą jest również toksoplazmoza. Choroba ta bierze się z przenoszonych przez zwierzęta pierwotniaków z rodziny Taxoplasma gondii.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: Zakażenie toksoplazmozą w trakcie ciąży może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, ale nie dla spodziewającej się dziecka kobiety, tylko dla rozwijającego się w jej brzuchu płodu. Toksoplazmoza może wywołać bowiem wiele różnych komplikacji, m.in. wpływać na powstanie u dziecka wad wzroku, wodogłowia, anemii, chorób wątroby czy wad układu nerwowego. Do zarażenia się toksoplazmozą nie trzeba przy tym zbyt wiele, wystarczy kontakt z surowym lub półsurowym mięsem, sprzątanie psich odchodów lub czyszczenie kociej kuwety. Co ważne, toksoplazmoza jest groźna jedynie u kobiet, które przed zajściem w ciąże jej nie przechodziły. W innych wypadkach mają już nabyte przeciwciała i nie ma żadnego zagrożenia. W trakcie planowania ciąży lub już po jej potwierdzeniu, warto jest jednak wykonać w tym kierunku odpowiednie badania lekarskie.

Cukrzyca ciążowa

Kolejną chorobą, która może powodować powikłania w trakcie ciąży jest cukrzyca ciążowa. Jest to szczególna postać cukrzycy, która występuje wyłącznie u kobiet w ciąży.  Brak prowadzenia jej odpowiedniego leczenia może prowadzić do powstawania dużej ilości powikłań, m.in. do nadmiernego wzrostu płodu oraz m.in. do nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego, a w niektórych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu lub do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Po stwierdzeniu u pacjentki cukrzycy ciążowej będzie ona musiała regularnie wykonywać testy glikemiczne oraz zadbać o stosowanie właściwej diety, która będzie miała niską zawartość węglowodanów. Cukrzyca ciążowa może występować u każdej pacjentki, nawet u takiej, która nigdy wcześniej nie miała stwierdzonej cukrzycy. Na pewno jednak jej stwierdzenie wymaga innego sposobu prowadzenia ciąży i zwrócenia większej uwagi na pacjentkę.

Różyczka

Różyczka to bardzo często występująca choroba wirusowa, która w trakcie ciąży może być szczególnie niebezpieczna i powodować powstawanie wielu groźnych zaburzeń rozwoju płodu u dziecka. Jeżeli więc nigdy wcześniej się nie chorowało na różyczkę, planując zajście  w ciążę koniecznie trzeba się na nią zaszczepić. To czy się przeszło różyczkę widać m.in. w wynikach wykonywanych w trakcie diagnostyki przed leczeniem niepłodności badań krwi. Istotne jest to, czy badanie wykaże obecność odpowiednich przeciwciał. Niestety zachorowanie na różyczkę w trakcie ciąży może być naprawdę bardzo niebezpieczne. W I trymestrze, z powodu braku możliwości zapobiegnięcia infekcji płodu, zazwyczaj pojawienie się różyczki jest wskazaniem do przerwania ciąży.

Materiał partnera