Badania USG 3D i 4D wczesna diagnostyka wad plodu

Charakterystyka, podobieństwa i różnice w badaniach USG 3D i 4D

Badania USG 3D i 4D płodu przeprowadzane są, po to by sprawdzić, czy dziecko w łonie kobiety poprawnie się rozwija. To powszechne metody stosowane w ginekologii, które wyróżniają się nieinwazyjnością i bezbolesnością. Użycie fal ultradźwiękowych pozwala także na diagnostykę tkanek i narządów wewnętrznych. Oba rozwiązania wyróżniają się wysoką jakością i wieloma zaletami. Na czym polega USG 3D i USG 4D?

Charakterystyka USG 3D oraz 4D płodu

Badania USG 3D to działania, które pozwalają na uwidocznienie się wad struktur powierzchniowych, twarzoczaszki, kończyn i cewy nerwowej. Obraz 3D jest statyczny, a w przypadku 4D obrazowanie polega na przestrzenności w czasie rzeczywistym (w postaci filmu). USG pozwala nie tylko na zobrazowanie przekrojów anatomicznych, ale także zewnętrznej powierzchni ciała płodu. W efekcie można zobaczyć wygląd twarzy dziecka, precyzyjnie określić budowę serca, a także kończyn. Właśnie dlatego z oferty badań USG poradni położniczej dr Marka Blitka W Żarach korzysta tak wiele przyszłych mam, którym zależy na profesjonalnie przeprowadzonych badaniach i wyeliminowaniu wszelkich wad płodu.

Zastosowanie w trakcie badania techniki USG 4D pozwala także na obserwację zachowania i ruchów płodu. Obraz dziecka, który uzyskuje się dzięki USG 3D i USG 4D jest bardzo wyraźny i możliwy do odczytania nie tylko dla specjalistów. W trakcie badania 3D przyszli rodzice mogą dostrzec wyraźny kształt dziecka, a także jego twarz. Po badaniu otrzymują płytę CD z obrazem płodu, na którym widać również sylwetkę. Dużą radość daje rodzicom także USG 4D, które pozwala oglądać dziecko w formie filmu. Dzięki metodzie 4D można zobaczyć poruszającego się malucha w łonie mamy.

Zalety USG 3D i 4D

Zarówno USG 3D, jak i USG 4D stanowią metodę badań, która pozwala wyeliminować wady rozwojowe dziecka w łonie matki. Badania USG płodu wykonane we właściwym czasie, pomagają lekarzowi w zdiagnozowaniu ewentualnej wady i wysłaniu rodziców do odpowiedniego ośrodka, gdzie specjaliści mogą zaplanować leczenie malucha już od pierwszych chwil życia, a czasem także w trakcie ciąży. Warto także pamiętać, że oba rodzaje USG są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Badanie trwa około 20 minut w przypadku ciąży pojedynczej i 40 minut w przypadku ciąży bliźniaczej. Nie wymaga specjalnego przygotowania, a wynik przedstawiany jest w formie krótkiego filmu DVD wraz z załączonymi fotografiami. Warto także pamiętać, że USG 3D stosuje się nie tylko w ciąży. Może być wykorzystywane również w diagnostyce wad wrodzonych macicy, ponieważ lepiej obrazuje kształt jamy macicy niż USG 2D.

Materiał partnera