Cera naczynkowa: jak wygląda pielęgnacja twarzy i jakie kosmetyki do cery naczynkowej wybrać?

Cera naczynkowa ma skłonności do pękania naczynek krwionośnych, co powoduje jej zaczerwienienie. Skuteczne kosmetyki do cery naczynkowej, takie jak: krem do twarzy czy pianka oczyszczająca, zawierają w sobie substancje, które łagodzą podrażnienia oraz chronią przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, np.: pantenol, alantoina, witamina C, algi, wyciąg z kasztanowca.

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?

SKÓRA naczynkowa ma skłonność do teleangiektazji, czyli poszerzania się naczynek krwionośnych (nazywanych potocznie pajączkami), co powoduje jej zaczerwienienie. Jest to wyjątkowo wrażliwy i delikatny rodzaj cery, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Naczynka krwionośne łatwo rozszerzają się w wyniku działania czynników zewnętrznych, np: mrozu, wiatru, słońca, zmian temperatur, a także: alkoholu, pikantnego jedzenia, stresu czy silnych emocji. Zaczerwienienie skóry, czerwone plamy czy rumień na twarzy najczęściej świadczą o problemach z naczynkami.

Jakie kosmetyki do cery naczynkowej wybrać?

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny przede wszystkim ochraniać skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także skutecznie koić jej podrażnienia i łagodzić zaczerwienienia.

  • Oczyszczanie twarzy

Prawidłowa pielęgnacja cery to jej codzienne oczyszczanie. Do mycia skóry naczynkowej należy stosować delikatne kosmetyki o łagodzących właściwościach i zmniejszających skłonność do zaczerwienień. Do oczyszczania twarzy przy problemach z naczynkami sprawdzają się łagodne żele lub pianki myjące na bazie takich składników, jak: algi (zmniejszające widoczność naczynek), wyciąg z kasztanowca (działający przeciwrumieniowo i poprawiający cyrkulację krwi) wzbogacony o witaminę C (wzmacniającą ściany naczyń krwionośnych) oraz alantoinę i pantenol (o właściwościach nawilżających i łagodzących podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry).

  • Krem do cery naczynkowej

Dobry krem na naczynka, oprócz substancji łagodzących podrażnienia, powinien zawierać w swoim składzie filtry UV, np. Mexoryl XL, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Bezpieczne kosmetyki do cery naczynkowej nie zawierają w sobie parabenów, alkoholu ani substancji zapachowych. Wybierając krem do twarzy przy problemach z naczynkami, warto zdecydować się na produkt o składzie wzbogaconym, np. o wodę termalną (o właściwościach łagodzących), witaminę C (zapobiegającą pękaniu naczynek krwionośnych) czy witaminę B3 (która wzmacnia lipidową barierę skóry, ochraniając ją tym samym przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych).

Pielęgnacja twarzy na co dzień – o czym warto pamiętać?

Codzienna pielęgnacja twarzy to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale i unikanie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry. Osoby, u których występuje cera naczynkowa powinny wystrzegać się bodźców, które powodują pękanie naczynek krwionośnych i potęgują zaczerwienienia skórne, np.: nadmierne opalanie się na słońcu, korzystanie z sauny lub solarium, długie kąpiele w gorącej wodzie, nadużywanie alkoholu i mocnej kawy czy jedzenie ostrych potraw.

Materiał partnera