aparat-sluchowy

Budowa aparatu słuchowego

Dzięki aparatom słuchowym codzienne funkcjonowanie osób ze stwierdzonym ubytkiem słuchu stało się dużo łatwiejsze. To niewielkich rozmiarów urządzenie rehabilitacyjno-wspomagające, którego celem jest poprawa jakości słyszenia oraz rozumienia mowy u osób z wadą słuchu, wpływa na poprawę komfortu życia jego użytkowników i umożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak jest zbudowany aparat słuchowy?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż współczesne aparaty słuchowe różnią się między sobą, możliwościami oraz posiadanymi funkcjami. Dobiera je protetyk słuchu, w zależności od ubytku słuchu u danego pacjenta oraz krzywej na audiogramie. Lekarz weźmie także pod uwagę wymagania oraz oczekiwania estetyczne pacjenta. Po dokonaniu wyboru aparat jest programowany komputerowo za pomocą specjalnych programów dopasowywania. Z jakich podstawowych elementów składa się to urządzenie?

Mikrofon

Ta część aparatu słuchowego służy do wyłapywania dźwięków otoczenia, które następnie przesyłane są do wzmacniacza aparatu za pomocą odpowiedniego sygnału elektrycznego. W większości współczesnych aparatów jest to mikrofon kierunkowy, odbierający sygnały z kierunku czołowego i jednocześnie tłumiący dźwięki z pozostałych kierunków. Z kolei do odbierania dźwięków z pętli induktofonicznych, umieszczonych na przykład w teatrach, służy cewka telefoniczna, odbierająca dźwięk przekształcony w pole magnetyczne. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jaki aparat wybrać lub jak wygląda nauka osób niedosłyszących, odwiedźmy Instytut Głuchoniemych w Warszawie.

Wzmacniacz

Dzięki wzmacniaczowi dźwięk jest głośniejszy i lepiej słyszalny przez osobę niedosłyszącą. Ponieważ poziom jego natężenia jest odczuciem subiektywnym, aparaty słuchowe wyposażone są w pokrętła głośności lub też mechanizm, automatycznie dopasowujący poziom dźwięku. Warto poszukać modelu z wbudowaną redukcją hałasu, uwydatniającą sygnał mowy, a tłumiącą dźwięki otoczenia.

Procesor i bateria

Procesor, zaprogramowany przez protetyka, przetwarza dźwięk zgodnie z indywidualnymi potrzebami, bateria natomiast dostarcza energii, potrzebnej do działania aparatu. Pojemnik baterii w większości modeli pełni funkcję włącznika i wyłącznika; otwarcie go powoduje włączenie aparatu i odwrotnie.

Wyjście dźwięku

To bodaj najważniejsza część aparatu słuchowego. Mała słuchawka przenosi wzmocniony i przetworzony dźwięk do przewodu słuchowego.  Jej umiejscowienie różni się ze względu na model aparatu. W urządzeniach zausznych, dźwięk najpierw przenoszony zostaje do rowka aparatu, a potem przez dźwiękowód do kanału słuchowego wkładki usznej. W uprzędzeniach wewnątrzusznych natomiast słuchawka została umieszczona bezpośrednio w kanale dźwiękowym aparatu.     

Materiał partnera