Ruchome i stałe aparaty ortodontyczne

Aparaty ruchome i stałe. Porównanie

Proste, zdrowe i białe zęby są ozdobą każdego człowieka. Jednak u niektórych osób mogą występować wady zgryzu, które powodując dyskomfort. Powodują one mniej korzystny wygląd oraz prowadzą do problemów z uzębieniem. Nieprawidłowy zgryz często utrudnia higienę zębów, sprzyjając rozwojowi próchnicy oraz paradontozy. Dobrą metodą na skorygowanie wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje: ruchome i stałe.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome, czyli zdejmowane, pacjent może zakładać oraz zdejmować sam, bez pomocy ortodonty. Taki aparat jest noszony przez daną osobę kilkanaście godzin w ciągu doby. W celu uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się zakładać go na 3-4 godziny dzienne z przerwami oraz na noc.

Ruchomy aparat ortodontyczny wykorzystuje się najczęściej przy leczeniu wad zgryzu u dzieci oraz młodzieży. Najlepiej, aby terapię rozpocząć zanim pojawią się zęby stałe. Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości w zgryzie oraz rozpocznie się ich korygowanie, tym leczenie ortodontyczne będzie krótsze i skuteczniejsze.

Górna granica stosowania aparatu ruchomego wynosi 12-13 lat u dziewczynek, zaś u chłopców 15 lat. Akcesorium wpływa na wzrost szczęk oraz ich wzajemne położenie. Czasem jednak bywa tak, że po leczeniu ortodontycznym akcesorium ruchomym, konieczne jest również założenie wariantu stałego, który zmienia wygląd oraz pozycję poszczególnych zębów.

Konstrukcja ruchomych aparatów ortodontycznych jest dość prosta. Składają się z płytki akrylowej oraz elementów drucianych. Mogą występować w wersji na zęby dolne oraz górne. Ich ogromną zaletą jest łatwość w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne stałe

Jak sama nazwa wskazuje stałe aparaty ortodontyczne mocowane są na cały okres leczenia wad zgryzu. Oznacza to, że pacjent nie może ich samodzielnie zdejmować. Ten rodzaj zakłada oraz zdejmuje tylko lekarz ortodonta podczas wizyt.

Aparaty stałe przeznaczone są dla osób, które pozbyły się już wszystkich zębów mlecznych i wyrosły im zęby stałe. Zakłada się je najczęściej około 12-13 roku życia. Trzeba jednak dodać, że rozpoczęcie oraz długość leczenia przy pomocy aparatu stałego dobiera się indywidualnie. Zależą one od rodzaju wady zgryzu, płci oraz wieku pacjenta.

Bardzo często na jego założenie decydują się osoby dorosłe, którym zależy nie tylko na wyleczeniu wady zgryzu, ale także na estetycznym wyglądzie uzębienia. Do wyboru są różne rodzaje ładnie prezentujących się stałych aparatów ortodontycznych.

Tego typu aparaty mają o wiele bardziej skomplikowaną budowę od tych zdejmowanych. Składają się z pierścieni, które zakładane są na zęby trzonowe oraz z zameczków zamontowanych na zębach. Ich odpowiednie ustawienie wymaga regularnego korygowania przez ortodontę.

Pomiędzy zamkami oraz pierścieniami znajduje się specjalny drut, który wywiera nacisk o określonej sile. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Należy dokładnie czyścić przestrzenie między jego elementami.

Aby leczenie ortodontyczne przebiegało w sposób prawidłowy i było skuteczne, musi być przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę. Jest nim z pewnością Pani Marzena Stępkowska, która przyjmuje swoich Pacjentów w gabinecie ortodontycznym Orchidea-Dent we Wrocławiu. Wieloletnia praca w zawodzie ortodonty pozwala jej na sprawne oraz trafne postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiedniego toku leczenia.

Ruchome i stałe aparaty ortodontyczne zdecydowanie różnią się między sobą, ale leczenie z ich pomocą ma ten sam cen – skorygowanie wad zgryzu. Już od najmłodszych lat należy zadbać o swoje uzębienie i wybrać się na wizytę kontrolną u ortodonty.

Materiał partnera