Aparat słuchowy

Aparat słuchowy – działanie i budowa

Mniejsze i większe problemy ze słuchem mogą pojawić się u osób właściwie w każdym wieku – choć zazwyczaj wydaje nam się, że tylko ludzie starsi cierpią na tego typu przypadłości, okazuje się, że młodzież także jest narażona na komplikacje związane z odbieraniem dźwięków. Jak wiadomo, niezwykle przydatnym urządzeniem, powszechnie stosowanym w owych schorzeniach jest – poprawiający warunki życia – aparat słuchowy. To właśnie nim będziemy się zajmować w poniższym artykule, skupiając się na jego budowie oraz zasadzie działania.

Wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci cierpiące na częściową utratę słuchu, czy niedosłyszenie oprócz wyspecjalizowanej pomocy lekarskiej, powinni korzystać również z dedykowanych im aparatów słuchowych, wzmacniających głośność sygnałów dobiegających z otoczenia. Choć na rynku można się spotkać z wieloma rodzajami tego podnoszącego komfort codzienności sprzętu – różniącymi się detalami i swymi właściwościami – spróbujemy opisać tutaj typowy model, co pozwoli zrozumieć ogólne założenia jakie musi spełniać owe akcesorium.

Budowa aparatu słuchowego

Wnętrze każdego aparatu składa się z kilku podstawowych składowych, wzbogaconych ewentualnie o dodatkowe szczegóły. Na tym elementarnym poziomie wyróżniamy więc:

  • wejście dźwięku, czyli mikrofon,
  • wzmacniacz,
  • procesor,
  • słuchawkę,
  • a także baterię.

Kiedy poznaliśmy już zupełne fundamenty możemy przejść dalej, rozjaśniając tym razem to, w jaki sposób wszystko wspólnie działa.

Mikrofon

Sygnały z otoczenia zostają wychwycone przez mikrofon, który przesyła następnie odpowiedni impuls elektryczny do wspominanego przed chwilą wzmacniacza. Co ciekawe, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa typy mikrofonów: zwykły oraz kierunkowy. Pierwszy z nich odbiera dźwięki z każdej ze stron, w związku z czym może się zdarzyć, że mowa zostanie zakłócona przez dodatkowe zewnętrzne bodźce. Do drugiego rozwiązania dochodzą natomiast jedynie sygnały z określonego kierunku, pozostałe zaś zostają odpowiednio wytłumione.

Wzmacniacz

Zadanie tego elementu polega rzecz jasna na zwiększeniu mocy dźwięków wyłapywanych przez mikrofon. Musi ona zostać należycie dopasowana, by nie przesadzić w żadną ze stron i nie doprowadzić do niemałego dyskomfortu. Wzmocnienie może być ustawiane automatycznie – zajmie się tym specjalny mechanizm, lub też ręcznie, chociażby dzięki zainstalowanemu w tym celu pokrętłu.

Procesor

Według osoby związanej z Instytutem Głuchoniemych w Warszawie: Dzięki procesorowi, sygnał w postaci cyfrowej jest właściwie analizowany i modelowany według algorytmów właściwych danemu producentowi. Temu komponentowi zawdzięcza się uwydatnianie mowy, redukcję szumów, czy też eliminację niepożądanego sprzężenia zwrotnego. Co ciekawe procesor jest w stanie przenieść nawet dany sygnał do prawidłowo rozpoznawanego przez użytkownika aparatu pasa częstotliwości.

Słuchawka

Po wychwyceniu, wzmocnieniu i precyzyjnej obróbce, dźwięk wchodzący do urządzenia może nareszcie zostać przekazany osobie niedosłyszącej. Ostatni etap tego procesu odbywa się za pomocą specjalnej małej słuchawki, skierowanej bezpośrednio do przewodu słuchowego. Ponieważ istnieje ryzyko, że woskowina uszna blokować będzie przedostawanie się sygnału, niektóre aparaty korzystają z osłon lub filtrów, przeciwdziałających temu problemowi. Idąc dalej, pewni producenci montują również dodatkowy kanał wentylujący, łączący wnętrze ucha z zewnętrznym otoczeniem, zapobiegający między innymi wytwarzaniu się statycznego ciśnienia oraz nadmiernemu gromadzeniu wilgoci.

Bateria

Tego elementu nie trzeba zbytnio przybliżać – wystarczy powiedzieć tylko, że jego rozmiary zależne są od wielkości aparatu, szybkość zużycia zaś to kwestia bardziej skomplikowana, na którą wpływa ma kilka czynników. Dodajmy jeszcze, iż niektóre, jednorazowe baterie wymienia się co jakiś czas, inne natomiast – wzorem tych z telefonów komórkowych – można ładować, podłączając całe urządzenie do zasilania.

Materiał partnera