Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny a wiek – czy na wizytę u ortodonty może być za wcześnie lub za późno?

Ładny uśmiech to kwestia nie tylko estetyczna, ale też zdrowotna. Niewłaściwe ułożenie zębów jest przyczyną wielu chorób. Aparat ortodontyczny pozwala zlikwidować nieprawidłowości w uzębieniu i wyleczyć wady zgryzu. Zapobiega także schorzeniom przyzębia i wpływa na poprawę wymowy. W jakim wieku powinniśmy udać się do ortodonty? Czy może być za wcześnie lub za późno na aparat ortodontyczny? W tym artykule poznasz odpowiedź na te pytania.

Kiedy jest najlepszy wiek na aparat ortodontyczny?

Ruchome aparaty ortodontyczne najlepiej jest stosować u dzieci, gdy wyrosną już im wszystkie stałe zęby. Nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy, dlatego jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w uzębieniu naszego dziecka, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do ortodonty w Swarzędzu. Wizyta u specjalisty w przypadku dzieci jest wskazana, gdy zaobserwujemy u dziecka nawyk w postaci ssania kciuka, zgrzytanie zębów, czy oddychanie przez usta. Leczenie ortodontyczne u dzieci trwa krócej niż u dorosłych, a jeśli rozpoczniemy je w odpowiednim czasie, pozwoli to nawet uniknąć noszenia aparatów.

Rodzice coraz częściej zgłaszają się do gabinetów ortodontycznych z dziećmi w wieku już od 4 do 5 lat. Jednak nie wszystkie wady zgryzu wykryte w tak wczesnym okresie można leczyć. Czasem konieczne jest odroczenie korekcji do momentu zakończenia wzrostu szczęki. W przypadku niewdrożenia leczenia od razu, dziecko powinno pozostać pod stałą opieką lekarza, gdyż regularne wizyty pozwolą obserwować postęp zmian. Niewątpliwym plusem jest fakt, że u tak młodych pacjentów można szybko skorygować złe nawyki i tym samym zapobiec pogłębianiu się wady zgryzu. Dodatkowe korzyści z rozpoczęcia leczenia ortodontycznego w tak młodym wieku to także skrócenie jego trwania oraz niższe koszty.

Aparat ortodontyczny u dorosłych

Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu. U dorosłych również bardzo często one występują, a do ich usunięcia konieczne jest leczenie ortodontyczne, które ma na celu poprawę estetyki zębów, czy przygotowanie do leczenia protetycznego, chirurgicznego lub implantologicznego.

U osób dorosłych przesłankami przemawiającymi za umówieniem się do ortodonty jest m.in. stłoczenie zębów lub szpary między nimi, nadmiernie wychylone zęby przednie, zgrzytanie zębami, wady wymowy, czy problemy z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania lekarz określa, czy dana wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą reprezentującym Centrum Medyczne Persona w Swarzędzu.

Im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym lepsze będą jego efekty. Z czasem tkanka kostna jest coraz twardsza, co powoduje, że usunięcie wady zgryzu jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Nigdy jednak nie jest za późno na aparat ortodontyczny. Gałąź medycyny jest na tak wysokim poziomie, że na pomoc mogą liczyć zarówno osoby młode, jak i starsze. Mogą go nosić nawet seniorzy, o ile nie ma przeciwwskazań. Wizyta u ortodonty pozwala uniknąć przykrych następstw i nieprawidłowości w ustawieniu zębów, dlatego warto w każdym wieku skorzystać z jego pomocy. Warto jednak pamiętać, że to od wieku pacjenta zależy ścieżka leczenia i to, z jakiego aparatu będzie on korzystał.

Materiał partnera