apteczka

Akcesoria samochodowe – co powinno znaleźć się w apteczce w aucie?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu. Mimo, że nie ma prawnie sprecyzowanej zawartości takiej apteczki, to warto wiedzieć, co powinno się w niej znaleźć. Dzięki temu będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym podczas kolizji. Jak zatem właściwie wyposażyć apteczkę samochodową?

Podstawowa zawartość apteczki samochodowej

Apteczkę pierwszej pomocy możemy kupić praktycznie w każdym większym hipermarkecie, czy też na stacji benzynowej. Jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Szczególnie, jeśli zależy nam na dobrej jakości składzie.

Jak mówią specjaliści z firmy European Network Trade: „Kupując apteczkę powinniśmy sięgać tylko po te wyprodukowane przez znanych producentów, którzy wyposażają apteczki we wszystkie niezbędne produkty. Dobra apteczka powinna zawierać instrukcję, jak udzielić pierwszej pomocy”.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas stresujących sytuacji każdy z nas może prostu zapomnieć o podstawowych zasadach udzielania pomocy. Dodatkowo każda apteczka powinna zawierać plastry z gazą oraz bandaże, kompresy gazowe, środek dezynfekujący, ustnik lub maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania, koc ratunkowy z folii termoizolacyjnej, nożyczki oraz lateksowe rękawiczki i chusty opatrunkowe. Warto również wyposażyć apteczkę w latarkę, agrafki oraz elastyczne opaski. Dzięki takiemu wyposażeniu będziemy mogli sprawnie udzielić pierwszej pomocy podczas niebezpiecznego zdarzenia.

Co jeszcze należy wiedzieć o apteczce samochodowej?

Jak wiadomo, wszystko ma swój termin przydatności do użycia i tak również jest z wyposażeniem apteczki samochodowej. Dlatego też powinniśmy przynajmniej raz na pół roku kontrolować jej zawartość pod kątem dat ważności poszczególnych elementów. Dodatkowo, taka kontrola pozwoli nam uzupełnić brakujące produkty. Najczęściej zapominamy o uzupełnieniu ustnika do sztucznego oddychania. Warto też wiedzieć, że apteczka powinna być umieszczona w dobrze widocznym miejscu tak, aby w razie konieczności każdy pasażer mógł ją szybko odnaleźć. Co więcej, należy wiedzieć, że w składzie apteczki nie mogą się znaleźć takie elementy, które po nieodpowiednim użyciu mogą przyczynić się do pogorszenia stanu poszkodowanego. Dlatego w żadnej apteczce nie powinny znajdować się leki oraz farmaceutyki nawet, jeśli są to zwykłe środki przeciwbólowe. Jeśli podczas dłuższej podróży potrzebujemy mieć w aucie na własne potrzeby środki przeciw chorobie lokomocyjnej, biegunce, czy też właśnie środki przeciwbólowe, to umieśćmy je w osobnej saszetce.

Materiał partnera