klimatyzacja w biurze

O czym pamiętać instalując klimatyzację w biurze?

Panujące latem wysokie temperatury mają negatywny wpływ na możliwość wydajnej pracy, zwłaszcza takiej, która wymaga skupienia i podwyższonego wysiłku umysłowego. Sposobem na poprawę warunków jest zainstalowanie dobrze dopasowanej do potrzeb klimatyzacji. Nie tylko będzie ona ochładzać pomieszczenia, gwarantując komfort termiczny osobom korzystającym z budynku, ale także oczyści je z alergenów i składników smogu pojawiającego się także latem.

Co jest istotne przy doborze odpowiednich urządzeń klimatyzacyjnych do biura?

Sprawnie działająca klimatyzacja pozwala na poprawę komfortu pracy, a tym samym na zwiększenie jej wydajności. Zapewnienie odpowiedniej temperatury to także lepsze samopoczucie i nastrój pracowników oraz odwiedzających siedzibę firmy klientów. Montaż klimatyzacji będzie absolutnie konieczny we wszystkich pomieszczeniach, w których nie można otwierać okien. Sprawdzi się także tam, gdzie mają one dużą powierzchnię i znajdują się od południa, co sprawia, że wnętrza pomieszczeń bardzo mocno się nagrzewają.

Klimatyzacja, która ma działać skutecznie i efektywnie musi być dobrze dobrana do specyfiki budynku. Jedną z kluczowych kwestii będzie właściwy wybór mocy instalowanych urządzeń. Musi ona uwzględniać nie tylko wielkość chłodzonej powierzchni, ale także działające w niej urządzenia oraz nasłonecznienie. Równie istotna okaże się właściwa dystrybucja chłodnego powietrza. Powinna ona być dopasowana do sposobu wykorzystania przestrzeni, tak by wyloty nie znajdowały się bezpośrednio nad stanowiskami pracy. Jednocześnie ważne, by schłodzone powietrze mogło docierać do wszystkich miejsc.

W przestrzeni biurowej liczy się poziom panującego hałasu, który zwłaszcza w pomieszczeniach otwartych, może osiągać znaczne wartości. Dobry system wentylacyjny powinien być właściwie wyciszony, tak, by nie stanowił dodatkowego źródła nieprzyjemnych dźwięków. Równie duże znaczenie ma zapewnienie możliwości wygodnego regulowania parametrów jego pracy.

Jak dbać o klimatyzację w biurze?

Korzystanie z klimatyzacji wymaga jej odpowiedniego serwisowania, co przekłada się nie tylko na żywotność i awaryjność urządzeń, ale także na zmniejszenie zachorowalności wśród pracowników. Przewody systemu wentylacyjnego, a także same urządzenia stwarzają dobre warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów, pleśni i bakterii. Okresowe przeglądy klimatyzacji, jej czyszczenie i dezynfekcja zlecone fachowej firmie, np. MK KlimaGut z Proszowic, sprawią, że jej używanie będzie w pełni bezpieczne. Nie można również zapominać o konieczności dbania o stan klimatyzatorów. Regularne kontrole szczelności, wymiana czynnika chłodniczego w razie potrzeby czy sprawdzanie stanu sprężarki oraz podzespołów elektrycznych i wszystkich połączeń będą konieczne, jeśli sprzęt ma działać poprawnie.

Materiał partnera