krzesło biurowe

Jak wysokie powinno być krzesło do pracy biurowej, aby siedzieć prawidłowo?

Komputer oraz telefon stały się podstawowym elementem pracy w wielu branżach. Za komfort korzystania z biurka szczególnie przez cały dzień, duży wpływ ma odpowiednio dobrane krzesło biurowe. Powinno być dostosowane do naszych indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wysokość. Odpowiednio dobrana pozwoli utrzymać prawidłową postawę podczas pracy przy biurku, a dodatkowo wpłynie na zdrowie i odciążenie kręgosłupa. Jak wysokie powinno być krzesło biurowe?

Dopasuj krzesło do biurka i swojego wzrostu

Wysokość krzesła do pracy biurowej powinna być dopasowana również do biurka, jego kształtu i wysokości. Najlepiej, jeśli siedzisko do krzesła będzie posiadało regulowaną wysokość w zakresie od 40 do 55 cm. Aby prawidłowo dopasować wysokość fotela biurowego do biurka oraz naszego wzrostu, należy na nim usiąść przy i skorzystać z pomocy osoby, która będzie mogła ocenić poprawność naszej postawy. Podstawową zasadą, do której należy się stosować jest zachowanie kąta 90 stopni między podłogą a  stopami, tak by spoczywały swobodnie na podłożu. Natomiast uda powinny znajdować się poziomo i równolegle do podłoża. Co więcej, takie samo ułożenie powinny mieć przedramiona oparte o biurko. Prawidłowa wysokość krzesła biurowego nie powinna powodować u nas dyskomfortu.

Wysokość oparcia krzesła biurowego też ma znaczenie!

Ważną rzeczą, która wpływa na komfort oraz prawidłową postawę podczas długich godzin spędzanych przy biurku jest również wysokość samego oparcia. Dlaczego ma tak duże znaczenie? Dzięki podparciu całej powierzchni pleców unikniemy garbienia się. Dodatkowo istotne jest, aby oparcie podpierało cały kręgosłup lędźwiowy. Ten fragment fotela obrotowego powinien być również wyprofilowany zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa, a miejsce to powinno być wypukłe. Dobrze, jeśli krzesło biurowe ma również możliwość regulacji wysokości oparcia oraz kąta jego nachylenia. Umożliwi to nam również prawidłowe ustawienie sylwetki względem podłoża i biurka.

Jak dobrać podłokietniki do krzesła biurowego?

Ostatnim z istotnych elementów krzesła biurowego są podparcia na ręce. Ich wysokość również powinna być odpowiednio dobrana. Dlatego dobrym rozwiązaniem są krzesła biurowe z możliwością regulacji wysokości oraz kąta nachylenia. Wiele profesjonalnych modeli krzeseł biurowych i nie tylko znajdziemy w sklepie 1000 krzeseł. Ustawiając wysokość podłokietników należy zachować kąt prosty w zgięciach łokci, co zapewni jak największą powierzchnię podparcia. Dodatkowo ręce powinny się swobodnie opierać, dlatego duże znaczenie ma szerokość podłokietników.

Materiał partnera