Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników – co to takiego? 

Istnieje wiele chorób, które wiążą się z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Niektóre z nich są groźniejsze niż inne, ale żadnego schorzenia nie można lekceważyć. Jednym z powszechnych problemów tego typu jest zespół policystycznych jajników. Na czym dokładnie polega ta choroba? Jak rozpoznać jej objawy i jakie osoby są szczególnie narażone na jej występowanie?

Czym jest zespół policystycznych jajników? 

Zespół policystycznych jajników, inaczej zwany też PCOS, to choroba związana z gospodarką hormonalną, która niekiedy pojawia się już u osób w okresie dojrzewania. Schorzenie może powodować nadmierne owłosienie, problemy z płodnością, trądzik czy nawet łysienie. Jego skutkiem jest także wiele groźnych chorób, czego doskonałym przykładem okazuje się nadciśnienie tętnicze czy nawet cukrzyca.

 W celu wykrycia choroby konieczne jest  przeprowadzenie badań ginekologicznych. Dopiero wówczas można wdrożyć niezbędne leczenie dopasowane do konkretnego przypadku. Działania wyglądają inaczej w sytuacji, gdy na PCOS cierpi nastolatka, a jeszcze inaczej, jeśli schorzenie dotyczy kobiety miesiączkującej już od kilkunastu lat.

Na czym polega zespół policystycznych jajników? 

Zespół policystycznych jajników wynika z zaburzeń hormonalnych, zatem prowadzi do problemów z uwalnianiem komórek jajowych do jajowodu w trakcie owulacji. Niekiedy także komórki rozrodcze zupełnie nie dojrzewają, ale otaczające je pęcherzyki zamieniają się w torbiele.

Zespół policystycznych jajników jest najbardziej dotkliwy w sytuacji, gdy osoba chora stara się o dziecko. Powoduje on także dyskomfort w codziennym życiu, zwiększając tendencję do tycia czy występowania trądziku. Kobiety dotknięte zespołem policystycznych jajników obserwują również nadmierne owłosienie typu męskiego. Jeśli zauważyłaś takie objawy w swoim przypadku, warto skontaktować się z ginekologiem, np. gabinetem ginekologicznym lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku.

Czy zespół policystycznych jajników da się leczyć? 

Terapia osób borykających się z zespołem policystycznych jajników jest długa i obejmuje zarówno próby zmniejszenia masy ciała, jak i dążenie do wyrównania poziomu poszczególnych hormonów. Z tego powodu leczenie zespołu policystycznych jajników obejmuje również farmakoterapię bazującą na lekach antyandrogenowych i tabletkach antykoncepcyjnych. Czasami konieczne jest także zastosowanie nieco innych środków, np. metforminy. Odpowiednio przeprowadzony proces pozwala na zminimalizowanie dolegliwości związanych z PCOS, umożliwiając zajście w ciążę. Nie da się jednak całkowicie wyleczyć tego schorzenia.

Materiał partnera