Zepsuty ekspres do kawy

Zepsuty ekspres do kawy. Co robić?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Czy w domu, czy w biurze kawa to gwarancja udanego dnia. Co jednak zrobić, kiedy zamiast ulubionego napoju ekspres wydaje z siebie tylko dziwne dźwięku lub w ogóle nie reaguje? Zepsuty ekspres to na szczęście nie koniec świata – i nawet, jeśli samodzielnie nie uda nam się go uruchomić istnieje możliwość jego naprawy.

Niektóre problemy z ekspresem możemy rozwiązać sami. Często okazuje się, że do prawidłowego działania niezbędne jest wyrzucenie fusów, wymiana filtrów do wody lub wyczyszczenie dyszy parowej. Kiedy jednak to nie pomoże, a wszelkie możliwe samodzielne próby uruchomienia urządzenia zawiodą warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy ekspres wymaga działania użytkownika

Może się okazać, że ekspres nie jest zepsuty, wymaga tylko podjęcia określonych działań. Zanim wyślemy go do serwisu sprawdźmy, czy nie pojawiają się komunikaty na wyświetlaczu (jeśli ekspres go posiada). Może okazać się, że wymagane jest wysypanie fusów, dolanie wody lub dosypanie ziaren kawy. Ekspres może również wymagać czyszczenia. Niektóre modele posiadają automatyczną funkcję oczyszczania. Inne mogą wymagać zastosowania środka odkamieniającego lub mycia elementów, które przeznaczone są do demontażu. Dobrze zajrzeć do instrukcji, aby nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia.

W przypadku stosowania twardej wody konieczna może być wymiana filtra. Duża ilość kamienia w wodzie może doprowadzić do zatkania wąskich przepływów, dlatego regularna konserwacja może zapobiec awarii.

Zweryfikuj połączenie kabli i przewodów

Porada może wydawać się oczywista, jednak przed pierwszą kawą czasem ciężko myśleć racjonalnie. Warto sprawdzić wszystkie podłączenia. Jeśli ekspres jest użytkowany przez wiele osób lub gdy w domu mamy zwierzęta może okazać się, że przewód zasilający lub inny element został nieznacznie przesunięty, a tym samym ekspres nie może działać prawidłowo. Być może na chwilę zabrakło prądu lub wyłączył się jeden z bezpieczników, odpowiadający za dostarczenie energii do gniazdka obsługującego ekspres. Jakkolwiek stwierdzenie „wyłącz i włącz” może wydawać się niezbyt odkrywcze to zaskakująco często działa.

Dopiero kiedy stwierdzimy, że ekspres definitywnie nie działa, a wszelkie próby jego włączenia nie przynoszą rezultatów możemy skierować się do serwisu.

Naprawa gwarancyjna i pogwarancyjna

Aby ekspres do kawy działał bez przeszkód przez wiele lat warto zakupić go w renomowanym sklepie, który oferuje produkty najwyższej jakości. Wówczas będziemy mieć pewność, że awaria w trakcie trwania gwarancji zostanie naprawiona bezpłatnie. Co jednak zrobić, kiedy ekspres jest już po gwarancji? Wówczas można skorzystać z serwisu pogwarancyjnego, który oferuje między innymi sklep i serwis BiCafe z Poznania. Naprawa przebiega szybko i sprawnie – dzięki temu utrata ekspresu jest tylko chwilowa i w krótkim czasie możemy znów cieszyć się smakiem ulubionego napoju. Także w przypadku skomplikowanych usterek, a nawet uszkodzeń mechanicznych.

Pamiętajmy, aby nie próbować naprawiać ekspresu samodzielnie. Może się to wiązać na przykład z utratą gwarancji lub spowodowaniem jeszcze większych uszkodzeń. Sprawdźmy ekspres samodzielnie tylko w zakresie, w którym jest to możliwe, bez zbędnego zagłębiania się w jego wnętrze. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez kawy lepiej oddać ekspres w ręce profesjonalistów – dzięki temu po naprawie jeszcze przez długi czas będziemy mogli cieszyć się jej smakiem.

Materiał partnera