Zawiasy stosowane w budownictwie

Budowa domu nie kończy się na wykonaniu fundamentów, postawieniu ścian i skonstruowaniu pokrycia dachowego. Wiele pracy pozostaje zarówno wewnątrz budynku, jak i wokół niego. Dlatego też fachowcy muszą korzystać z szeregu akcesoriów, do których należą między innymi zawiasy. Przydają się one podczas prac wykończeniowych – montażu drzwi, okien, okiennic – a także podczas budowy ogrodzeń, bram, furt czy budynków gospodarczych.

Zawiasy możemy podzielić na stałe i rozłączne, wkręcane i spawane, stałe i regulowane, proste i kątowe, wahadłowe czy łożyskowane. Można je dzielić bez końca, w zależności od ich zastosowania. Do czego się je wykorzystuje?

Zawiasy budowlane – co to takiego?

Zawiasy budowlane to okucia, które wykorzystuje się podczas budowy każdego budynku. To dzięki nim otwierane są drzwi, okna, ogrodzenia, furtki, bramy czy wejścia do piwnicy lub na strych. Zawias składa się zazwyczaj z dwóch elementów. Jeden jest trwale przymocowana do okiennicy lub drzwi, natomiast drugi montuje się – również trwale – do ościeżnicy lub otworu drzwiowego. Części te są ze sobą połączone przegubowo, dzięki czemu mają możliwość poruszania się względem siebie.

Zawiasy mogą charakteryzować się różną funkcjonalnością oraz konstrukcją. To właśnie dzięki temu można dopasować je do tak wielu rodzajów bram, ogrodzeń czy okien. Oprócz tego pełnią także funkcję dekoracyjną – dotyczy to np. zawiasów ozdobnych o różnych kształtach i wytłoczeniach, wykonywanych m.in. z mosiądzu czy stali nierdzewnej.

Mogłoby się wydawać, że wszystkie zawiasy to okucia, które mają analogiczną konstrukcję. Jednak nic bardziej mylnego. Różnią się one detalami mającymi wpływ na funkcjonalność i estetykę oraz na to, w jaki sposób mieszkańcy będą wchodzić do domu czy jak będą otwierać okna – mówi specjalista z firmy ROLMASZ.

Jakie zawiasy wykorzystuje się w budownictwie?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem zawiasów stosowanych w budownictwie są okucia drzwiowe. Są wykorzystywane wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, dlatego też wykonuje się je najczęściej ze stali ocynkowanej. Stal ta jest wytrzymała, odporna na odkształcenia, a także na czynniki atmosferyczne. Fachowcy często sięgają po zawias wahadłowy – zapewnia on bardzo płynne zamykanie i otwieranie drzwi, a także zawiasy niewidoczne – wpuszczane w skrzydło i futrynę drzwi. Można spotkać się również z okuciami wkręcanymi. Jedną z ich części montuje się w futrynie, natomiast drugą w skrzydle drzwiowym.

Na zewnątrz doskonale sprawdzą się zawiasy pasowe. Mimo swojej prostej konstrukcji znajdują zastosowanie w przypadku furtek, bram, ozdobnych drewnianych okiennic i drzwiczek, służą także do montażu mebli. Elementy ogrodzenia otwierają się dzięki okuciom toczonym. Zawiasy te wykorzystywane są do mocowania furtek oraz bram na słupkach.

Zawiasy pasowe kute czy kątowe kute, pełnią także funkcję ozdobną. Sprawdzają się jako element dekoracyjny i są wykorzystywane w stylizowanych furtkach do ogrodu. Ich wygląd może być na tyle dyskretny, że będą ledwie zauważalne. Mogą się też wyróżniać, dzięki kolorystyce, czy też użytym materiałom, takim jak mosiądz.

Materiał partnera