zamiatarka

Zastosowanie zamiatarek w czyszczeniu chodników i dziedzińców

Zamiatarki to urządzenia, które pozwalają na zmechanizowanie utrzymania terenów zewnętrznych – chodników, dziedzińców, dojazdów i parkingów, a także ułatwiają sprzątanie wnętrz budynków. Dzięki nim prace mogą być wykonane szybko, a budowa urządzeń gwarantuje brak pylenia oraz dokładne usuwanie zanieczyszczeń. Bogata oferta zamiatarek o różnej wielkości pozwala na łatwe dopasowanie sprzętu do powierzchni, która ma być obsługiwana.

Dlaczego warto korzystać z zamiatarek?

Utrzymanie czystości przed budynkiem to bardzo ważne zadanie niezależnie od tego, czy chodzi o obiekt komercyjny – placówkę handlową, biuro, firmę usługową, produkcyjną, bądź budynek mieszkalny. Systematyczne pozbywanie się zanieczyszczeń z chodników, podjazdów, placyków i parkingów to kwestia zarówno wizerunkowa, jak i praktyczna. Zadbany teren wpływa na to, jak przedsiębiorstwo, które z niego korzysta, jest postrzegane przez swoich klientów, a w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych porządek ma znaczenie dla prestiżu obiektu i samopoczucia mieszkańców. W obu przypadkach wysprzątane chodniki oznaczają też mniej problemów z utrzymaniem czystości wnętrza budynku – zauważa specjalista z firmy Kerpol, która jest przedstawicielem marek Kärcher oraz Stiga.

W przypadku konieczności utrzymania większego terenu tradycyjne metody „ręczne” zupełnie się nie sprawdzają. Podobnie jak przy dbaniu o zieleń, tak i przy sprzątaniu chodników, ścieżek i parkingów o dużych powierzchniach trzeba używać odpowiednio dobranego sprzętu, który pozwoli na stosunkowo szybkie usunięcie zanieczyszczeń ze sporego obszaru. Choć zakup właściwego urządzenia wiąże się z wydatkiem, to nowoczesna zamiatarka zmniejsza ilość czasu, jaki jest potrzebny do sprzątania. Jest to opłacalne zarówno w budynkach komercyjnych, ponieważ oznacza mniejszą ilość godzin, jaką pracownicy zajmujący się obsługą budynku i terenu poświęcą na tę pracę, co przekłada się na ponoszone przez firmę koszty, jak i w domach prywatnych, gdyż posługując się zamiatarką, zyskamy więcej czasu na inne zajęcia.

Używając zamiatarki, w zależności od specyfiki wybranego modelu możemy poradzić sobie zarówno z nanoszonym na chodniki, dziedzińce, drogi dojazdowe i parkingi piachem, opadającymi z drzew liśćmi i gałązkami, jak i z drobnym żwirkiem oraz różnymi pozostawionymi śmieciami, które pojawiają się często zwłaszcza w okolicy obiektów wykorzystywanych przez większą liczbę osób. Istnieje wiele typów zamiatarek, które można łatwo dopasować do charakterystyki obsługiwanego terenu. Dostępne są urządzenia ręczne, sprawdzające się na mniejszych powierzchniach, zamiatarki samojezdne, przydatne przy obsłudze większych budynków i obszarów, a także zamiatarki komunalne, przeznaczone do pracy na sporych osiedlach czy wokół dużych obiektów handlowych i usługowych.

W jaki sposób działają zamiatarki?

Zamiatarki są urządzeniami, które pozwalają utrzymywać czystość dzięki współpracy układu szczotek oraz odsysaniu powstającego pyłu i zbieranych śmieci do zamontowanego w nich pojemnika. Obracające się szczotki różnych typów umożliwiają wydajne czyszczenie każdej płaskiej nawierzchni, niezależnie od tego, czy będzie to popularna kostka brukowa, płyty chodnikowe, asfalt czy eleganckie płytki kamienne. Wiele zamiatarek profesjonalnych może być również używanych wewnątrz budynków przy utrzymaniu powierzchni magazynowej, podziemnych parkingów lub garaży. Problemem dla nich nie będzie ani tradycyjna wylewka betonowa, ani podłoga przemysłowa.

Zamiatarki swoją wysoką efektywność zawdzięczają używaniu kilku rodzajów współpracujących ze sobą szczotek. Zazwyczaj są to szczotki talerzowe, w których włosie z wytrzymałego tworzywa sztucznego jest umieszczone na całej spodniej powierzchni wirującego dysku. Ze względu na specyfikę działania nadają się znakomicie do usuwania silniejszych zabrudzeń, np. naniesionej podczas deszczu ziemi. Często stosuje się szczotki walcowe, gdzie włosie jest rozmieszczone na całym obwodzie zwykle dość dużego elementu, co pozwala na obsłużenie stosunkowo szerokiego pasa terenu. Szczotki walcowe są uniwersalne, radząc sobie zarówno ze zbieraniem zanieczyszczeń, jak i doczyszczaniem powierzchni. W wielu zamiatarkach używa się pomocniczo szczotek wieńcowych, które mają włosie osadzone na swoim obwodzie. Sprawdzają się one świetnie m.in. przy doczyszczaniu krawężników, a także wszelkich rantów i obniżeń.

Ważnym elementem wyposażenia każdej zamiatarki jest zbiornik na zanieczyszczenia. Jego pojemność zależy od tego, jaka jest wielkość urządzenia, a zatem od powierzchni terenu, który można za jej pomocą obsłużyć. Najmniejsze zbiorniki o pojemności 20 litrów będą montowane w zamiatarkach ręcznych przeznaczonych do czyszczenia niewielkiego obszaru do około kilkuset metrów. Większe zamiatarki ręczne są wyposażone w zbiorniki nawet 50-litrowe, które są też montowane w najmniejszych urządzenia samojezdnych. Duże zamiatarki samojezdne mają zbiorniki 100–130 litrów. W zamiatarkach przemysłowych zbiorniki są odpowiednio większe, osiągając pojemność 600 litrów, a w modelach komunalnych aż 5000 litrów. Większe zbiorniki pozwalają nie tylko na pracę na większej powierzchni, ale również na rzadsze usuwanie zawartości.

W przypadku modeli zamiatarek wyposażonych w funkcję odsysania pyłu ważne jest efektywne filtrowanie wydmuchiwanego powietrza. W przeciwnym razie duża część zbieranych zanieczyszczeń mogłaby na nowo trafiać na oczyszczoną już powierzchnię, a unoszący się kurz brudziłby inne elementy znajdujące się w sprzątanym otoczeniu. Nie wolno zapominać, że filtry należą do akcesoriów eksploatacyjnych i powinny być systematycznie wymieniane, w przeciwnym razie efektywność filtracji będzie niska, a przepływ powietrza, a zatem i skuteczność pracy całego urządzenia spadnie.

Rodzaje zamiatarek

Producenci oferują różne modele zamiatarek. Najmniejsze to urządzenia ręczne, w których szczotki obracają się dzięki ruchowi kół urządzenia. W najprostszych modelach zanieczyszczenia trafiają do pojemnika mechanicznie, za sprawa obrotów szczotki walcowej. Ich zaletą jest niska waga i bardzo prosta budowa. Bardziej zaawansowane modele ręczne mogą być wyposażone w zasilanie bateryjne, które napędza szczotki, a także dostarcza energii systemowi odsysania. W większych urządzeniach ręcznych istnieje też możliwość regulowania położenia szczotek. Największe zamiatarki ręczne mają zasilany z akumulatorów napęd. Dostępne są również zamiatarki z silnikiem spalinowym, które sprawdzą się w trudniejszym terenie, a także przy odśnieżaniu.

Zamiatarki samojezdne to urządzenia ze zintegrowanym fotelem operatora. Są one przeznaczone do obsługi większych powierzchni, a mimo to zachowują kompaktowe wymiary, dzięki czemu sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Urządzenia tego rodzaju oferują znacznie większą wydajność od zamiatarek ręcznych, a jednocześnie bardzo duży zakres doboru parametrów pracy – ustawiania poszczególnych szczotek, prędkości pracy czy mocy odsysania. Sprzęt tego rodzaju może łatwo poruszać się we wszystkich kierunkach, a napędu dostarczy silnik elektryczny wykorzystujący łatwe do ładowania akumulatory, spalinowy w wersji benzynowej lub korzystającej z LPG albo silnik diesla. Duże zamiatarki samojezdne są również wyposażone w szereg udogodnień, jak choćby hydrauliczna obsługa zbiornika na zanieczyszczenia, automatyczne czyszczenie filtra czy opony pneumatyczne, zwiększające komfort jazdy i obniżające hałas podczas poruszania się urządzenia.

Urządzenia samojezdne to także seria zamiatarek przemysłowych przystosowanych do użytku w obiektach i na terenach produkcyjnych i magazynowych. Pozwalają one na obsługę różnych zanieczyszczeń, w tym także bardzo drobnego pyłu i gruzu. Urządzenia tego rodzaju są napędzane hydraulicznie, w ten sam sposób są też obsługiwane mechanizmy szczotek. Za pracę pompy zapewniającej odpowiednie ciśnienie w układzie może odpowiadać silnik elektryczny albo spalinowy.

Największe modele sprzętu do czyszczenia to zamiatarki komunalne, które są przystosowane do pracy na dużych powierzchniach, sprawdzą się więc tam, gdzie zachodzi potrzeba utrzymywania czystości na rozległym terenie, np. dużym parkingu czy wielu drogach dojazdowych. Sprzęt tego typu radzi sobie również z dużymi śmieciami, a zaawansowana filtracja i możliwość spryskiwania czyszczonej powierzchni dają możliwość znacznego ograniczenia powstającego przy pracy kurzu. Specjalne systemy zawieszania szczotek sprawiają, że zamiatarki komunalne radzą sobie także na nierównych powierzchniach, a spora prędkość jazdy  gwarantuje szybki czyszczenie.