zastosowanie-wody-w-ukladach-kotlowych

Zastosowanie wody w układach kotłowych

Woda – niewielu z nas postrzega ją jako związek chemiczny, bo przecież pijemy ją na co dzień i zawierają ją produkty, które spożywamy. Woda znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a w energetyce cieplnej jest podstawowym surowcem obok paliw. Jej zasadnicze przeznaczenie to przenoszenie energii cieplnej. W układach parowych może dochodzić do kilku niepożądanych zjawisk. Co warto na ten temat wiedzieć?

Niepożądane zjawiska w układach kotłowych

Jeśli woda w układzie kotłowym jest twarda, a więc zawiera związki wapnia i magnezu, w kotle będą się tworzyły osady mineralne, zwane kamieniem kotłowym. Spada przez to sprawność kotła, ponieważ osady mają izolujące działanie. Wzrasta tym samym koszt paliwa, jakie musimy przeznaczyć do wytworzenia tej samej ilości pary. Dodatkowo ciepło dostarczane z zewnątrz jest nieprawidłowo odprowadzane przez tzw. wodę kotłową. Grozi to przede wszystkim przegrzewaniem elementów, które z czasem mogą zacząć pękać, czy po prostu się przepalać. Warto więc stosować pasywne zabezpieczenia mechaniczne, takie jak filtry, czy stacje zmiękczania, a dodatkowo wspomagające środki chemiczne. Układy kotłowe są także narażone na korozję chemiczną, korozję tlenową i korozję wywołaną obecnością dwutlenku węgla. W zamkniętych układach, jak obiegi ciepłownicze, rozpuszczone w wodzie gazy nie mogą się swobodnie wydobywać, przez co szybkość korozji wzrasta. Należy więc eliminować gazy z wody, by nie narażać układu na niebezpieczeństwo. Innym zagrożeniem dla układów jest pienienie się wody, które może doprowadzić to tzw. plucia kotła.

Działanie środków, które poprawiają jakość wody

W układach kotłowych należy stosować inhibitory do konserwacji układów wody oraz produkty do usuwania kamienia i zanieczyszczeń. Jak dowiadujemy się w firmie GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA ze Szczecina, produkty, które są mieszaniną organicznych i nieorganicznych inhibitorów korozji, kontrolują pH wody i świetnie sprawdzają się w zamkniętych układach wody zimnej i gorącej. Wykorzystując nowoczesne produkty, nie dopuszczamy do zasolenia w obiegach wodnych, a w układach uprzednio zakamienionych z powodzeniem usuwają stopniowo nagromadzony kamień. Utrzymują też właściwości antykorozyjne wody, zabezpieczając w ten sposób instalacje. Roztwory możemy w prosty i bezpieczny sposób przygotowywać i je dozować, dzięki czemu mamy dokładny nadzór nad działaniem systemu. Na koniec dodajmy, że wszystkie środki, które dostępne są u solidnych producentów i dostawców posiadają atesty PZH i nie są w żaden sposób szkodliwe dla naszego zdrowia, czy środowiska.

Materiał partnera