waga hakowa

Zastosowanie wag hakowych

Wiele przedmiotów z życia codziennego wykorzystywanych jest bez zastanowienia. Podobnie działa to w przypadku wagi. Większości osób kojarzy się ona z urządzeniem spotykanym w sklepach lub w domu – kuchni, czy łazience. Zdecydowana większość społeczeństwa nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele jej rodzajów dostępnych jest na rynku i jak często się je wykorzystuje.

Wagi hakowe – czym dokładnie są?

Każdy rodzaj wag – również tych hakowych – ma taki sam cel zastosowania. To dzięki nim możliwe jest dokładne określenie ciężaru danego przedmiotu. Wagi hakowe umożliwiają natomiast dokonywanie pomiarów przedmiotów o dużej masie oraz niestandardowym kształcie. Posiadają one odpowiednie oporządzenie w postaci:

  • haka wykonanego ze stali wytrzymującego duże obciążenia,
  • lin – najczęściej stalowych, na których podwiesza się ładunek.

Specjalista z firmy P.P.U.H. WAGA zauważa: Podobnie jak w przypadku innych rodzajów, tak samo w wagach hakowych stosowane są pewne elementy elektroniki. Odpowiednio dobrane oprogramowanie pozwala na dokonywanie różnych pomiarów, ale również przyśpiesza proces ważenia, a otrzymane wyniki są bardzo dokładne. Dzięki podłączeniu wagi do komputera możliwe jest natychmiastowe odczytanie wyniku ważenia oraz wyświetlenie go w kilogramach lub funtach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowoczesne modele wag hakowych posiadają szereg udogodnień.

Do najczęściej spotykanych należy zaliczyć między innymi:

  • sygnały dźwiękowe informujące o przeciążeniu – informacja o przekroczeniu dopuszczalnej ładowności wyświetlana jest również na monitorze u operatora wagi,
  • możliwość automatycznego sumowania wyników,
  • możliwość zamrażania danego wyniku,
  • system zapewniający automatyczne wyłączenie się wagi.

Główne zastosowanie wag hakowych

Modele hakowe wykorzystuje się przede wszystkim do określenia wagi bardzo ciężkich ładunków. Jednak dzięki możliwości podwieszenia, możliwe jest również dokonywanie pomiarów wagowych ładunków o nietypowych rozmiarach, których nie da się w żaden inny sposób zważyć. Ze względu na duże obciążenia oraz nietypowe kształty ważonych ładunków, wagi tej kategorii muszą być niezwykle wytrzymałe oraz solidne. Ten typ może być stosowany niezależnie od rodzaju branży.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wagi hakowe?

Istotnym elementem jest sam hak, na którym podwieszane są ładunki. Musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które wytrzymają duże obciążenia. Wybranie haka od nieznanego producenta może budzić pewne wątpliwości względem jego jakości. Zastosowanie elementu wykonanego ze stali o niskich parametrach wytrzymałościowych może doprowadzić nie tylko do awarii, ale przede wszystkim do powstania niebezpiecznej sytuacji, w której ważony ładunek zerwie się z zaczepu.

Najczęściej element ten wykonywany jest z odlewów ciśnieniowych aluminium oraz tworzywa sztucznego, przez co możliwe jest zawieszenie na nim ładunku o wadze nawet 10 ton.

Materiał partnera