Sklejka drewniana

Zastosowanie sklejek drewnianych

Sklejka to popularny i chętnie wybierany materiał, który wykorzystywany jest między innymi w meblarstwie, ale również przy wykończeniu wnętrz – podłogi i ścian. Pomimo swojej niewielkiej grubości, jego połączone i sklejone ze sobą warstwy tworzą bardzo wytrzymałe konstrukcje, które sprawdzają się zarówno w domach, jak i obszarach przemysłowych. Jakie są rodzaje sklejki i gdzie można ją najczęściej spotkać?

Sklejka – wartościowy produkt, czy odpad?

Bardzo często osoby słyszące o sklejce pierwszy raz mają przed oczami mało znaczący materiał, który zapewne jest swojego rodzaju odpadem produkcyjnym. Jednak nic bardziej mylnego. Sklejka jest surowcem drzewnym. Występuje zwykle w postaci wielkoformatowych płyt. Materiał ten często wybierany jest do dekorowania wnętrz. Można go stosować nie tylko jako wykończenie mebli, ale również jako element ścian, czy podłóg. Warto zaznaczyć, że sklejka jest także jednym z najtrwalszych materiałów tego typu. Dzięki jej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, często stosowana jest więc jako element konstrukcyjny.

Niepowtarzalny wygląd oraz duża wytrzymałość sklejki nie są przypadkowe. Uzyskanie takich właściwości jest możliwe dzięki zastosowaniu do jej produkcji fornirów drewnianych. Powoduje to, że materiał ten jest dużo droższy niż standardowo stosowane płyty wiórowe. Jednak z uwagi na szereg zalet, jakie posiada, jest dużo częściej stosowany – szczególnie podczas wykańczania wnętrz – wyjaśnia specjalista z firmy PPH Drew-MiŚ.

Z czego zbudowana jest sklejka?

Produkcja sklejki odbywa się zgodnie z przyjętymi wcześniej parametrami technicznymi. Te mogą być różne dla każdego przedsiębiorstw. W głównej mierze proces tworzenia polega na sprasowaniu ze sobą bardzo cienkich warstw pochodzenia drewnianego – czyli fornirów. Odbywa się to przy zastosowaniu bardzo dużego ciśnienia oraz wysokiej temperatury.

Każdy kolejny sąsiadujący arkusz forniru układany jest w taki sposób, aby włókna drewna były ukierunkowane na przemian, czyli prostopadle do siebie. Dzięki zastosowaniu tej metody układania materiału uzyskuje się bardzo dużą odporność na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Do produkcji sklejki wykorzystuje się różne rodzaje drewna:

  • iglaste – najczęściej sosnę oraz świerk,
  • liściaste – brzozę, olchę, buk lub gatunki drzew egzotycznych.

Przynależność do konkretnej grupy uzależniona jest od wierzchniej warstwy drewna. Bardzo często głębsze warstwy wykonywane są z tańszego materiału, jakim jest np. topola.

Jakie właściwości ma sklejka?

Materiał jest niezwykle lekki, a przy tym zaskakująco twardy. Z uwagi na wysoki poziom estetyki, sklejka często stosowana jest przy konstrukcjach ścian działowych lub jako podłoga. Równie często wykorzystywana jest do podwieszania sufitów, czy przy wykonywaniu okładzin ściennych.

Decydując się na sklejkę, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj drewna, z którego została wykonana. Równie istotne jest dopasowanie odpowiedniej klasy materiału – podobnie jak w przypadku np. paneli, sklejki również posiadają zróżnicowany stopień ścieralności.

Materiał partnera