Zastosowanie siatek w procesach paletyzacji

Transport paletowy to najpopularniejsza forma przewozu ładunków zbiorczych. Wykorzystanie palet pozwala zwiększyć ilość transportowanych towarów oraz usprawnić ich przeładunek i magazynowanie. Warto jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu zawartości palety. Jednym z chętnie stosowanych rozwiązań w tym zakresie jest użycie specjalnej siatki paletyzacyjnej. Sprawdźmy czym charakteryzuje się ten produkt i w jakich sytuacjach jest stosowany?

Jak powstaje siatka do paletyzacji?

Siatka do paletyzacji powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością oraz posiadać wysoką elastyczność. Te dwa parametry są kluczowe dla branży transportowej. Odpowiednia wytrzymałość siatki sprawia, że zabezpieczony nią towar nie będzie się przesuwał na palecie. Z kolei elastyczność pozwala na zabezpieczenie ładunków o nietypowych gabarytach. W przypadku gdy siatka ma posłużyć do zabezpieczania produktów spożywczych musi być wykonana z surowców dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Jak więc widać produkcja siatki wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i maszyn. Kulisy powstawania siatki paletyzacyjnej przybliża ekspert firmy Walt-Gold, specjalizującej się w produkcji materiałów do profesjonalnego zabezpieczania ładunków:

Siatka paletyzacyjna wytwarzana jest z komponentów, które w 100% można poddać recyklingowi. Do jej produkcji wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane linie technologiczne. Pozwalają one na łączenie pojedynczych włókien w nadzwyczaj mocny i bardzo elastyczny splot. Jego parametry wytrzymałościowe są tak duże, że siatkę tę z powodzeniem stosuje się nawet do zabezpieczania materiałów budowlanych. Dodatkowo dzięki wysokiej elastyczności siatka ta jest niezwykle wydajna, a to  z kolei przekłada się na obniżenie kosztów związanych z zabezpieczaniem palet. Co równie ważne mimo tak doskonałych parametrów roboczych cechuje się ona niską gramaturą. Natomiast wymiary oczek zostały tak dobrane, aby starannie chronić zawartość palety, a jednocześnie zapewnić mu optymalną wentylację. Jest to szczególnie ważne w przypadku ładunków wrażliwych. Doskonałym tego przykładem są produkty spożywcze oraz warzywa i owoce.

Gdzie siatka paletyzacyjna używana jest najczęściej?

Siatka do paletyzacji jest doskonałą alternatywą dla folii stretch, która choć posiada bardzo dobre właściwości zabezpieczające, to  ze względu na strukturę blokującą dopływ świeżego powietrza do transportowanego ładunku nie wszędzie może być stosowana. Dlatego do zabezpieczania palet na których transportuje się warzywa, owoce oraz produkty spożywcze m.in. nabiał czy pieczywo najlepiej stosować siatkę do paletyzacji, która gwarantuje przewożonym produktom właściwą wentylację oraz optymalną wilgotność. Warunki takie są niezbędne w przypadku transportu żywności, szczególnie tej wrażliwej na brak wentylacji czy podwyższoną wilgotność. Innym popularnym obszarem zastosowania siatki do paletyzacji jest zabezpieczanie elementów

drewnianych, które także potrzebują ciągłej wymiany powietrza.

Materiał partnera