rury stalowe grubościenne

Zastosowanie rur stalowych grubościennych

Rury kojarzą nam się zwykle z cienkimi elementami o pozornie wiotkiej konstrukcji, bo takie najczęściej widzimy przy instalacjach, z których korzystamy na co dzień. Tymczasem rynek tych długich elementów jest tak szeroki, jak różnorodne jest zastosowanie rur – od medycyny po ciężki przemysł. W naszym artykule skoncentrujemy się na konkretnym typie rur – na stalowych rurach grubościennych. Co je charakteryzuje i jakie mają zastosowanie?

Charakterystyka stalowych rur grubościennych

Rury grubościenne to pojęcie względne, przy czym jak można wywnioskować, w ten sposób nazywamy rury, których ściany są grube w stosunku do średnicy całej rury, jak i średnicy otworu. O komentarz na ten temat poprosiliśmy fachowców z firmy MTM STAL z Tarnowskich Gór. Rurą grubościenną nazywamy taką, której stosunek średnicy zewnętrznej do grubości ściany mieści się w granicach od 6 do 12,5. W ofercie naszych fachowców na przykład znajdziemy rury grubościenne o średnicach od 60,3 mm do 812 mm o grubości ścianek od 6,3 mm do 100 mm. To rury produkowane z różnych gatunków stali, w zależności od pożądanych właściwości samego materiału, jak i gotowego wyrobu, czyli rury. Ważne są odpowiednie własności mechaniczne i technologiczne rur stalowych, co oczywiście dotyczy nie tylko rur stalowych grubościennych. Ważne własności mechaniczne badane są przeróżnymi metodami. Przykładami istotnych badań to próby: rozciągania w temperaturze pokojowej i podwyższonej, twardości, udarności, zginania, spłaszczania, czy nawet próby wywijania kołnierza, rozciągania pierścienia. Jeśli chodzi o sam materiał – stal z różnymi dodatkami, jak stal nierdzewna z dodatkiem chromu – ważna jest wytrzymałość, sprężystość, plastyczność, ciągliwość i wszelkie inne właściwości.

Grubościenne rury stalowe w praktyce

Grubościenne rury stalowe wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Służą na przykład do odprowadzania ciepła z przemysłowych kotłów, wykonuje się z nich elementy, które mogą ulec wypaleniu. Grubościenne rury ze stali znajdują zastosowanie w przemyśle naftowym i gazowniczym, nie tylko do osłony rurociągów – z grubościennych rur produkowane są na przykład rury wiertnicze. Z omawianych rur produkuje się także elementy układów hydraulicznych dużych maszyn, które muszą być częściami, które wytrzymują ogromne ciśnienie i nie rdzewieją przy kontakcie z powietrzem, a często także wodą. Przykład – elementy ramienia koparki, która pracuje w różnych warunkach atmosferycznych. Rury grubościenne muszą zatem znosić obciążenia statyczne i dynamiczne, wysokie temperatury i wpływ przeróżnych czynników, w zależności od przeznaczenia.

Materiał partnera