Przepływomierze – jak działają i gdzie się je wykorzystuje?

Zastosowanie przepływomierzy

Aparatura kontrolno-pomiarowa to podstawa optymalizacji procesów przemysłowych. Różnego rodzaju sygnalizatory i mierniki wykorzystywane są w wielu gałęziach gospodarki do pomiaru substancji, takich jak materiały sypkie, gazy czy ciecze. Do tego typu przyrządów należą m. in. przepływomierze. Jakie dokładnie funkcje pełni tego rodzaju aparatura i gdzie znajduje zastosowanie?

Działanie i rodzaje przepływomierzy

Przepływomierze to aparatura pomiarowa pozwalająca na uzyskane szczegółowych informacji na temat przepływu różnego rodzaju substancji – głównie wody i innych cieczy, rzadziej gazów. Pomiar przepływu polega na zbieraniu i dostarczaniu danych o strumieniu objętości bądź masy danej substancji, która porusza się przez określoną powierzchnię, np. wewnątrz rury, koryta czy też w otwartym kanale. Aparatura pomiarowa wykorzystuje w tym celu m. in. oddziaływanie mechaniczne, np. różnicę ciśnień, zjawiska falowe, np. faje ultradźwiękowe oraz pole elektromagnetyczne. W zależności od metody pomiaru przepływu, wyróżniamy różne rodzaje przepływomierzy, w tym:

  • Przepływomierze manometryczne;
  • Przepływomierze owalnokołowe;
  • Przepływomierze ultradźwiękowe;
  • Przepływomierze elektromagnetyczne.

Różne rodzaje instrumentów kontrolno-pomiarowych znajdziemy np. w ofercie firmy „ZACH METALCHEM“. Warto przy tym zaznaczyć, że zastosowana technologia determinuje zastosowanie przepływomierzy, które wykorzystywane są przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu. Przykładowo przepływomierze owalnokołowe idealnie nadają się do pomiarów cieczy tłustych, natomiast urządzenia ultradźwiękowe sprawdzają się tam, gdzie ważny jest pomiar bezkontaktowy, np. w zamkniętych rurociągach.

Gdzie wykorzystuje się przepływomierze?

Zastosowanie przepływomierzy jest związane z szeroko rozumianym przemysłem. Pomiar przepływu płynów jest szczególnie istotny w branżach, takich jak:

  • Gospodarka wodno-ściekowa i energetyka cieplna – przepływomierze służą do pomiaru wody i ścieków w kanałach, zbiornikach czy rurociągach i są wykorzystywane np. w oczyszczalniach ścieków, w stacjach monitoringu, ale także w budynkach mieszkalnych, gdzie aparatura tego typu jest pomocna w dokonywaniu rozliczeń.
  • Przemysł spożywczy – przy przetwórstwie artykułów żywnościowych, takich jak woda mineralna, soki, mleko, sosy, syropy, oleje i wiele innych.
  • Przemysł chemiczny – produkcja paliw, kosmetyków, środków czystości i innych.

Ponadto pomiary przepływu materii odgrywają również niebagatelną rolę w branży farmaceutycznej, papierniczej czy transportowej. Jak zatem widać, przepływomierze mają wiele zastosowań w różnych gałęziach gospodarki.

Materiał partnera