Profile aluminiowe

Zastosowanie profili aluminiowych

Aluminium zyskuje na popularności jako niezwykle wytrzymały, a zarazem plastyczny materiał. Znakomite parametry techniczne tego surowca sprawiają, że ma on wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Podstawą różnego rodzaju konstrukcji wykonanych z aluminium są specjalne profile. Czym dokładnie charakteryzują się profile aluminiowe i gdzie się je wykorzystuje?

Profile aluminiowe – charakterystyka

Swoje liczne zalety profile aluminiowe zawdzięczają aluminium i innym pierwiastkom wykorzystywanym w charakterze dodatków stopowych. Takie połączenie sprawia, że otrzymujemy stosunkowo lekkie i podatne na obróbkę, a jednocześnie twarde i niezwykle wytrzymałe materiały. W ten sposób produkuje się aluminiowe profile zarówno otwarte, jak i zamknięte o zróżnicowanych przekrojach. Ponadto każda dobra hurtownia profili aluminiowych posiada w swoim asortymencie również kątowniki, teowniki, ceowniki i wiele innych produktów odznaczających się wyjątkową wytrzymałością na działanie niekorzystnych czynników. Konstrukcje te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie zmiennych temperatur, a także na wilgoć, dzięki czemu nie ulegają korozji. Jednocześnie cechuje je wysoki stopień izolacyjności termicznej i szczelności. Do zalet profili aluminiowych należy także ich podatność na szeroko pojętą obróbkę plastyczną. Stopy aluminium można bowiem z łatwością kształtować i dowolnie formować, a do tego pokrywać powłokami malarskimi.

Do czego służą profile aluminiowe?

Omówione wyżej zalety aluminium, w szczególności jego wysoka wytrzymałość w połączeniu z lekkością i łatwością obróbki sprawiają, że profile wykonane z tego materiału doskonale sprawdzają się w charakterze elementów nośnych, stelaży i ram konstrukcyjnych wykorzystywanych w budownictwie. Za przykład może tu posłużyć stolarka aluminiowa obejmująca okna, drzwi i bramy. Ramy okienne wykonane z profili aluminiowych charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, lekkością i wytrzymałością, a do tego zapewniają energooszczędność na wysokim poziomie. Wykorzystuje się je w budownictwie mieszkaniowym, ale też usługowym i przemysłowym. Doskonale nadają się one do wielkopowierzchniowych przeszkleń, tworzy się z nich nie tylko tradycyjne okna, ale też całe systemy przesuwne i zabudowy, np. balkonów i tarasów, elewacje, a także ogrody zimowe. Za przykład mogą tu posłużyć aluminiowe systemy architektoniczne produkowane przez firmę Specjall z Łomży. Ponadto profile aluminiowe służą do produkcji artykułów wykończenia i wyposażenia wnętrz oraz dekoracji, np. mebli, elementów oświetlenia czy balustrad. Konstrukcje nośne z aluminium znajdują zastosowanie także w przemyśle i reklamie. Jak więc się okazuje, profile aluminiowe to produkty o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu.

Materiał partnera