dezynfekcja pomieszczeń

Zastosowanie ozonu w dezynfekcji pomieszczeń

Ozonowanie domu, mieszkania czy miejsca pracy to dobry sposób na stworzenie sterylnego środowiska pozbawionego bakterii, wirusów czy alergenów. Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki której możliwe jest pozbycie się drobnoustrojów. Dezynfekcja pomieszczeń, biur czy mieszkań ozonem odgrywa dużą rolę, szczególnie w obecnych czasach, gdyż może zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, wirusem grypy, czy innymi chorobami.

Czym jest ozon i ozonowanie?

Ozon to jeden z najsilniejszych utleniaczy, który posiada ponad tysiąckrotnie większą zdolność do usuwania bakterii, wirusów, pierwotniaków, roztoczy, alergenów, grzybów i pleśni – od chloru czy fluoru. Skuteczność dezynfekcji pomieszczeń ozonem przewyższa promieniowanie ultrafioletowe i filtry HEPA. Co ważne, nie skaża on gleby, wody, nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu, nie odkłada się w tkankach organizmów żywych, a nadmiar ozonu rozkłada się do tlenu.

Ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń bez wykorzystywania chemii. Polega ono na wykorzystaniu reakcji chemicznej ozonu, polegającej na wchodzeniu w działanie ze związkami organicznymi o szkodliwym wpływie na ludzki organizm. Podczas zabiegu dezynfekcji nikt nie może przebywać w pomieszczeniach, włącznie z roślinami, jak i zwierzętami. Nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczenia komputerów, czy innego sprzętu, jednak można go owinąć folią stretch – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy sprzątającej APC Cleaning sp. z o.o., której przedmiotem działalności są kompleksowe usługi utrzymania czystości.

Oczyszczane pomieszczenie musi być szczelne, co zapobiegnie przedostawaniu się ozonu do położonych w bliskiej odległości pomieszczeń lub na klatkę schodową. Ozonowanie sprawia, że w dezynfekowanym pomieszczeniu giną wszystkie szkodliwe związki, natomiast w powietrzu pozostaje świeży zapach. Podobne efekty ozonowania można odczuć w naturze, np. tuż po burzy, gdy wzrasta stężenie ozonu w powietrzu.

Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń i gdzie ma zastosowanie?

Do ozonowania używa się specjalnych generatorów ozonu, które powodują zniszczenie szkodliwych substancji oraz ich eliminację z pomieszczenia. Wytwarzane cząsteczki ozonu w czasie rozkładu uwalniają cząsteczki tlenu, które łącząc się ze związkami organicznymi, powodują ich neutralizowanie. Przed procedurą ozonowania bardzo ważne jest dokładne przygotowanie pomieszczenia i zabezpieczenie najważniejszych przedmiotów. Następny krok to rozstawienie oraz uruchomienie ozonatorów i zamknięcie pomieszczenia, które jest cały czas monitorowane przez technika, tzn. sprawdzana jest jego szczelność oraz stężenie ozonu. Po wyłączeniu się generatorów ozonu wystarczy odczekać około jedną godzinę, a następnie przewietrzyć pomieszczenie.

Ozon do dezynfekcji pomieszczeń we Wrocławiu używany jest bardzo często w miejscach użyteczności publicznej, tj. szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, zakłady pracy, hale przemysłowe, magazyny oraz inne miejsca o słabej wentylacji. Dezynfekcja pomieszczeń z wykorzystaniem ozonu ma również duże zastosowanie w przemyśle, w przetwórstwie spożywczym i gospodarstwie domowym. Mowa tutaj o chłodniach, komorach, przechowalniach owoców, warzyw, mięs i wędlin, a także pojazdach i środkach transportu. W związku z obecną pandemią również wiele biur, lokali mieszkalnych oraz hoteli korzysta z dezynfekcji ozonem, co pozwala zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem.a

Materiał partnera