Lakierowanie proszkowe

Zastosowanie filtrów nadciśnieniowych w lakierniach proszkowych

W wielu branżach zachowanie odpowiedniej jakości powietrza jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość wytwarzanych wyrobów. Stosowanie specjalnych metod utrzymywania optymalnych parametrów może się wiązać z utrzymywaniem pożądanej temperatury, wilgotności, ale przede wszystkim wysokiej czystości. Obecność ciał obcych – pyłów, kurzu czy nawet rozmaitych cząsteczek organicznych ma ogromne znaczenie także w branży lakierniczej.

Jak działa lakierowanie proszkowe?

Proces malowania proszkowego odbywa się na zupełnie innej zasadzie niż w przypadku klasycznych lakierni. Farba ma tu postać proszku i może być nanoszona na elementy, które przewodzą prąd. Oczyszczony element przeznaczony do lakierowania jest uziemiany, a proszek podawany przez pistolet do napylania zyskuje ładunek elektryczny. Powoduje to jego przyleganie do metalu, dzięki czemu łatwo można na nim utworzyć cienką i równomierną powłokę. Po naniesieniu farby jest ona poddawana działaniu temperatury. Ponieważ proszek ma w swoim składzie żywicę, rozpływa się po powierzchni, tworząc jednorodną i gładką warstwę. Malowanie proszkowe jest efektywne, dlatego wykorzystuje się je w procesach przemysłowych do zabezpieczenia części maszyn, urządzeń, a także elementów użytkowych. Choć metoda proszkowa różni się od klasycznego malowania, to równie ważna będzie w niej jakość powietrza zasysanego do komory lakierniczej i suszącej oraz dokładne oczyszczanie tego, które się z niej wydostaje. Nie obejdzie się więc bez użycia odpowiednich filtrów do lakierni proszkowych. Ze względu na specyfikę tego zastosowania muszą one jednak być dobrze dopasowane do swego zadania.

Jakie filtry stosuje się w lakierniach proszkowych?

Dobre zabezpieczenie lakierni proszkowej wymaga stosowania dwóch grup filtrów – powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Jeśli chodzi o filtrację powietrza, które dostaje się do komory, to mogą tu być używane rozmaite rozwiązania. W układach nawiewu powietrza wykorzystuje się różne typy filtrów w zależności od zastosowanego systemu. Szczególnie często wykorzystuje się klasyczne filtry kieszeniowe, ale także rozmaite typy filtrów kasetowych – harmonijkowe o specjalnie plisowanej budowie dla zwiększenia powierzchni filtracyjnej, a także filtry płaskie. Zwykle są one wykonywane z poliestru. W układach wyprowadzania powietrza z komory używa się filtrów odpylających, np. wydajnych filtrów workowych. Filtry do lakierni proszkowych można znaleźć w firmie FRAWENT, która oferuje także opracowanie i montaż systemów wentylacyjnych i odpylających.

Materiał partnera