druk-wielkoformatowy

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy, jak sama nazwa wskazuje, to technologia, dzięki której nanosi się komputerowe obrazy na podłoże o znacznie większej powierzchni niż ta dostępna choćby w druku cyfrowym. Liczba możliwych zastosowań druku wielkoformatowego jest ograniczona właściwie tylko wyobraźnią zleceniodawców – zarówno firm, jak i osób prywatnych. Opiszemy więc pokrótce tylko te najpowszechniejsze sposoby jego wykorzystania.

Bez wydruków o wielkim formacie trudno byłoby oczywiście wyobrazić sobie współczesny świat reklamy. W tym kontekście podzielić można je na te zewnętrzne oraz wewnętrzne. W pierwszej grupie znajdą się różnego rodzaju tablice, banery, plakaty, bilbordy, ekspozytory, podświetlane kasetony, a także transparenty. Ich produkcją zajmuje się choćby poznańska firma TechgrafQ.

Outdoor mniej oczywisty

Możliwość zlecenia druku wielkoformatowego na materiałach samoprzylepnych pozwala nie tylko na stworzenie naklejek do witryn sklepowych, ale też na zastosowanie w reklamie mobilnej, np. do oklejenia samochodu. Nieco innym wariantem tego rozwiązania będzie druk na plandece (TIR-y). Kolejne ciekawe podłoże to siatka mesh, a także folia one-way vision, stosowana m.in. w witrynach i środkach komunikacji publicznej. Znajdujące się w środku osoby widzą to, co znajduje się na zewnątrz, podczas gdy spoglądający z zewnątrz widzą zadruk, czyli np. reklamę.

Reklama wewnętrzna

Wśród jej postaci wewnętrznych na uwagę zasługują natomiast drukowane w wielkim formacie ścianki, roll-upy, elementy systemów wystawienniczych, tablice piankowe czy różnego typu naklejki, w tym podłogowe. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pod dachem umieścić plakat czy podświetlany kaseton, a nawet bilbord.

Specjalistyczne zastosowania

Nie tylko jednak w świecie reklamy druk wielkoformatowy okazuje się niezastąpiony. Z technologii tej korzystają też projektanci dróg, sieci kanalizacyjnych czy kablowych linii niskiego i wysokiego napięcia, a także instalacji elektrycznych, ciepłowniczych i wodociągowych, jak również architekci. Do tak precyzyjnych zastosowań stosuje się zwłaszcza druk atramentowy, podczas gdy w bardziej narażonych na oddziaływanie czynników zewnętrznych przypadkach wymienionych wyżej sprawdzi się raczej druk solwentowy lub UV.

Jednostkowe przypadki

Na koniec warto wspomnieć o realizowanych w drukarniach wielkoformatowych zamówieniach klientów indywidualnych. Do najpopularniejszych zleceń należą dekoracyjne plakaty i drukowane na płótnie fotoobrazy oraz fototapety. Często zdarza się też, że wydruki w wielkim formacie wykorzystywane są jako tło w studiu fotograficznym albo jako element scenografii w teatrze i filmie.