zbiornik z polietylenu zastosowanie

Zastosowania zbiorników z polietylenu

Polietylen jest wykorzystywany do produkcji zbiorników różnego rodzaju – zarówno tych najprostszych, jak i specjalistycznych, przeznaczonych do składowania niebezpiecznych i wymagających substancji. Jest to tworzywo sztuczne, które cieszy się stale rosnącą popularnością, a to za sprawą licznych zalet, którymi się wyróżnia. W artykule opisujemy, jakie zastosowanie mają zbiorniki z polietylenu oraz jakimi właściwościami się cechują.  

Zalety polietylenu

Polietylen, czyli właściwie polimer etenu (oznaczany symbolem PE), to wysokojakościowe, a tym samym niedrogie i szeroko dostępne tworzywo sztuczne. Wykorzystywany w produkcji zbiorników sprawia, że gotowe wyroby cechują się bardzo dużą szczelnością i odpornością na korozję, działanie szkodliwych substancji – m.in. kwasów i soli – oraz skrajnie niskie temperatury. Zbiorniki polietylenowe mogą przyjmować różne kształty i wymiary, mogą także być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń magazynowych,  a ich rozmiar i umiejscowienie bynajmniej nie wpływa na ich właściwości. Jak mówi ekspert z firmy MiM Zbiorniki, dostawcy zbiorników na paliwa i chemikalia:

Polietylen to materiał, który wykorzystywany jest do produkcji zbiorników niemalże każdego typu. Ze zbiorników polietylenowych korzysta większa część naszych Klientów – niezależnie od branży.

Gdzie wykorzystywane są zbiorniki z polietylenu?

Zbiorniki z polietylenu są odporne zarówno na warunki zewnętrzne, jak i na działanie magazynowanych w nich substancji. Z tego powodu można składować w nich ciecze różnego rodzaju: od środków chemicznych, przez ścieki, aż po wodę pitną – w przypadku zbiorników z atestem – i deszczową. Ponadto mogą być one wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, np. wanny wychwytujące lub konstrukcje, które hamują niekontrolowany wyciek substancji w razie pojawienia się nieszczelności – są to tzw. zbiorniki dwupłaszczowe. Produkcja zbiorników polietylenowych opiera się na technologii rotomodulingu, w efekcie czego powstają produkty nieposiadające łączeń, które mogłyby powodować rozszczelnienia.

Zbiorniki polietylenowe mogą być stosowane na magazynach, w halach produkcyjnych, w warsztatach i przedsiębiorstwach różnego rodzaju, lecz także w domach prywatnych. Stosunkowo niewielka cena i możliwość swobodnego wyboru pojemności sprawia, że są one dostępne absolutnie dla każdego.

Materiał partnera