Wózki manipulacyjne

Zastosowania wózków manipulacyjnych

W wielu zakładach produkcyjnych oraz handlowych na co dzień stosowane są wózki, które ułatwiają transportowanie towarów, surowców i materiałów. Są one niezbędne, gdy waga tych elementów jest zbyt duża lub gdy nawet przy lekkich ładunkach ich ręczne przenoszenie jest nieergonomiczne. Te specyficzne środki transportu cechują się łatwością i wygodą obsługi, a także szerokim zastosowaniem. Sprawdź, czy są i jak stosuje się wózki manipulacyjne!

Czym są wózki manipulacyjne?

Wózki manipulacyjne, określane również mianem transportowych, to urządzenia służące do przenoszenia ładunków o większej masie na krótkie i długie odległości. Znacząco usprawniają czynności w różnych przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją lub handlem.

Urządzenie jest metalową, pionową ramą, która znajduje się na rolkach jezdnych. Zapewniają one stabilność i mobilność wózka. Dzięki takiemu wózkowi pracownik może poradzić sobie z ładunkami o wadze wynoszącej nawet kilkaset kilogramów. Chwytak hydrauliczny oraz panel kontrolny pozwalają na manipulowanie pojazdem w dowolnym kierunku, również w górę i w dół.

Zastosowanie wózków manipulacyjnych

Wózki manipulacyjne od lat są wykorzystywane w miejscach, gdzie występuje konieczność częstego przewożenia ciężkich ładunków – materiałów, surowców, towarów itp. Jak wskazują specjaliści z firmy ID-Lifting, są doskonałym rozwiązaniem w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, poligraficznej, elektronicznej i wielu innych. Stanowią ważny element wyposażenia podmiotów przemysłu ciężkiego.

Z sukcesem są stosowane tam, gdzie na co dzień operuje się dużymi pojemnikami, takimi jak beczki, wiadra, skrzynie. Są ważnym elementem wyposażenie przedsiębiorstwa, w którym niezbędną czynnością jest rozładunek i załadunek.

Wózki manipulacyjne przyczyniają się do usprawnienia prac magazynowych i czynności związanych ze składowaniem, z uwagi na to, że są lekkie. Mogą zastąpić duże wózki widłowe, które z uwagi na swoją konstrukcję, nie mogą wjechać w niektóre miejsca, np. węższe alejki pomiędzy regałami.

Dzięki temu, że wózki manipulacyjne umożliwiają chwytanie, podnoszenie oraz obracanie ładunków, można je przemieszczać w pionie i poziomie. Dzięki wyposażeniu w tzw. łapy ściskające sprawdzają się one tam, gdzie surowce i towary przechowuje się w beczkach.

Urządzenia te cechuje zatem wszechstronne zastosowanie. Często służą również do opróżniania dużych pojemników, obracania oraz zakładania rolek (np. papieru, folii) na maszyny.

Materiał partnera