Serwis maszyny CNC

Zasady serwisowania maszyn CNC

Kto smaruje, ten jedzie – mówi stare warsztatowe przysłowie. Nic dodać, nic ująć, stara prawda odnosi się również do utrzymania i serwisowania maszyn CNC. Maszyny obróbcze ze sterownikami CNC należą do grupy najbardziej obciążonych urządzeń, jakie pracują w przemyśle. Z jednej strony precyzja i powtarzalność, z drugiej cena zakupu, te dwa parametry decydują, aby takie urządzenia pracowały jak najdłużej, najlepiej na trzy zmiany.

Wpływ czynników bezpośrednich na serwis maszyn CNC

Kompilacja czynników ekonomicznych oraz wydajności powoduje konieczność prowadzenia właściwych zasad serwisowania takich urządzeń.

Na prawidłowy proces serwisowania maszyn wpływają dwie zasadnicze grupy czynników, które możemy podzielić na bezpośrednie oraz pośrednie.

Do czynników bezpośrednich zaliczamy wszystkie czynności przeglądowe zaznaczone w dokumentacji serwisu i obsługi maszyny takie jak kontrola układu smarowania, chłodzenia pod względem ciśnienia oraz jakości zastosowanych płynów i smarów.

Jak zaznaczają serwisanci firmy KF-Domena, w szczególnych przypadkach jednym z krytycznych parametrów jest utrzymanie czystości w przestrzeni obróbczej. Jako producent maszyn CNC do obróbki żeliwa na sucho zaznacza, że regularne czyszczenie przestrzeni obróbczej ma kolosalne znaczenie w utrzymaniu długiej żywotności urządzeń.

Począwszy od prowadzenia kart serwisowych urządzeń, kończąc na zaawansowanych systemach utrzymania ruchu i analizie danych z poszczególnych zespołów maszyny, można zaplanować wszystkie prace utrzymaniowe tak, by proces serwisowania nie wpływał na skrócenie czasu regularnej obróbki.

Serwis maszyn CNC a czynniki zewnętrzne

Drugim bardzo ważnym zespołem są czynniki zewnętrzne, które stanowią sumę parametrów pośrednio wpływających na poprawność pracy oraz awarie.

Do czynników zewnętrznych zaliczamy temperaturę powietrza na hali produkcyjnej oraz wpływ drgań pochodzących od innych pracujących urządzeń.

Dwa zaznaczone powyżej parametry należą do kluczowych, jeśli nie krytycznych i mogą skutecznie wpłynąć na pracę każdej maszyny.

Zmieniający się klimat oraz bardzo wysokie temperatury zewnętrzne połączone z ciepłem generowanym przez pracujące urządzenia wpływają na rozszerzalność cieplną, której efektem jest brak dokładności prac obróbczych na maszynach. Dlatego zapewnienie właściwej temperatury na obiektach produkcyjnych jest jedną z kluczowych zasad serwisu maszyn CNC. W przypadku obróbki szlifierskiej konieczne jest wydzielenie wewnętrznego, ustabilizowanego pod względem temperatury pomieszczenia, ponieważ uzyskanie wymaganej dokładności będzie niemożliwe.

Drugim czynnikiem wpływającym na pracę maszyn jest stabilność struktury posadzki przemysłowej i jej odporność na przenoszenie drgań. Stabilność posadowienia maszyny oraz wyeliminowanie drgań zewnętrznych to jedna z kluczowych zasad serwisu, ponieważ eliminuje szukanie przyczyn awarii pochodzących spoza danego urządzenia.

Utrzymanie odpowiednich parametrów pracy, podzielonych na czynniki bezpośrednie i pośrednio wpływające na pracę pozwoli skupić się na regularnych przeglądach oraz wymianie elementów eksploatacyjnych w ramach posiadanego parku maszyn CNC.

Materiał partnera