Dymogeneratory wędzarnicze

Zasady działania dymogeneratorów

Niemal wszyscy uwielbiają wędzone mięsa i sery. Doceniamy szczególnie ich intensywne aromat i smak. Do wytwarzania wędzonych produktów na skalę przemysłową wykorzystuje się komory wędzarnicze, a dym powstaje dzięki urządzeniu o nazwie dymogenerator. Poznaj dymogeneratory żarowe i cierne, zasady ich działania oraz różnice między tymi dwoma sprzętami dla profesjonalnej produkcji i gastronomii.

Zastosowania i rodzaje dymogeneratorów

Dymogeneratory to urządzenia, bez których wędzenie w kabinie wędzarniczej byłoby niemożliwe – nie ma bowiem wędzenia bez dymu! To właśnie on sprawia, że mięsa i sery nabierają wyjątkowego aromatu i smaku. W przydomowych amatorskich wędzarniach wykorzystuje się proste palenisko, jednak branża spożywcza wymaga rozwiązań nie tylko bardziej wydajnych, ale też w 100% bezpiecznych i higienicznych. Takie właśnie są dymogeneratory.

Dymogeneratory znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach przetwórstwa mięsnego oraz mlecznego. Stanowią konieczny element komór wędzarniczych. Ich zadaniem jest wytwarzanie dymu, dzięki czemu powstają wędliny, kiełbasy oraz sery wędzone. Niekiedy komory wędzarnicze wraz z dymogeneratorami są stosowane także przez obiekty gastronomiczne produkujące własne wyroby.

Dym może być wytwarzany różnymi metodami. W zależności od tego, która z nich jest wykorzystywana w pracy dymogeneratora, urządzenia te dzieli się na dwa rodzaje. Są to:

  • dymogeneratory cierne,
  • dymogeneratory żarowe.

Oba typy profesjonalnych dymogeneratorów są dostępne w ofercie firmy Jugema.

Jak działają dymogeneratory?

Zadaniem dymogeneratora – niezależnie od jego rodzaju – jest wytworzenie dymu wędzarniczego w sposób bezpieczny i oszczędny przy jednoczesnym zapewnieniu jego odpowiedniej intensywności i pożądanych parametrów. Wpływa to na jakość tak powstających produktów spożywczych.

Dymogenerator żarowy wykorzystuje do tworzenia dymu zrębki wędzarnicze. Są one podgrzewane, wskutek czego zaczynają się tlić. Urządzenie pracuje w automatycznie, a steruje nim mikroprocesor komory wędzarniczej. Elementy wykonawcze są płynnie regulowane, co zapewnia bezpieczną i stabilną pracę, a także minimalizację emisji beznopirenów. Dyngenerator żarowy firmy Jugema współpracuje ze wszystkimi rodzajami komór wędzarniczych.

W dymogeneratorze ciernym dym jest wytwarzany przez dociskanie drewnianego prostopadłościennego klocka do obracającego się bębna trącego. W zależności od tego, jak szybko wiruje bęben, jak mocno dociskany jest klocek i jak długo te dwa elementy się stykają, uzyskuje się różną intensywność dymienia.

Materiał partnera