Alkomat w dłoni policjanta

Zasady działania alkomatów

Do walki z pijanymi kierowcami przede wszystkim wykorzystuje się alkomaty. Te niewielkie urządzenia są w stanie w kilka chwil podać informację, ile alkoholu znajduje się w organizmie kierowcy. Są one na wyposażeniu praktycznie każdego radiowozu. Jednak sami kierujący mogą się wyposażyć w taki alkomat, dzięki temu sami będą mogli ocenić czy są w stanie prowadzić pojazd w bezpieczny sposób.

Czym jest alkomat?

Alkomat to urządzenie, które wykorzystuje się do pomiaru stężenia alkoholu w organizmie prowadzącego pojazd. Sam przyrząd ma niewielkie rozmiary, dzięki temu można go w bardzo łatwy sposób przenosić. Pozwala to na przechowywanie go w schowku w samochodzie lub domu.

Najczęściej urządzenie takie jak alkomat utożsamia się z policją. Funkcjonariusze dzięki niemu mogą w prosty sposób ocenić czy kierowca jest trzeźwy. Jeżeli tak jest, może on bez problemu kontynuować jazdę. Natomiast w przypadku negatywnego wyniku zostanie on zatrzymany oraz otrzyma grzywnę lub zostanie wezwany do sądu. W zależności od uzyskanego rezultatu może on dostać karę pozbawienia wolności lub zakaz prowadzenia pojazdu na kilka lat.

Jak wygląda badanie alkomatem?

Badanie alkomatem odbywa się poprzez wydychanie powietrza wprost w ustnik urządzenia. Dmuchać należy przez kilka sekund, jednostajnym powolnym oddechem. Po wykonaniu tej czynności, na wyświetlaczu pojawi się wynik określający ilość miligramów alkoholu na litr. W celu przeliczenia tego rezultatu na promile należy go pomnożyć razy 2. Tak więc zgodnie z przepisami ruchu drogowego dozwolona ilość alkoholu w litrze wydychanego powietrza wynosi 0,1 mg, co oznacza 0,2 promila.

Samo działanie opiera się na czułości sensora. Dlatego też należy dbać o to, aby był on regularnie konserwowany. W przeciwnym razie uzyskany wynik może być niemiarodajny. Nawet te policyjne alkomaty muszą przechodzić regularne kontrole, aby poprzez błąd pomiaru nie dały złego wyniku.

Skąd wziąć alkomat?

Jeżeli myśli się o zakupie alkomatu, przede wszystkim należy poszukać profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w produkcji takich urządzeń. Wyniki podawane przez te, które można spotkać na sklepowych półkach, są bardziej wskazówką, aniżeli profesjonalną analizą. Zastosowane tam czujniki bardzo często przestają właściwie działać już po kilku użyciach.

Urządzenie, które będzie działało właściwie przez wiele lat, dostępne jest między innymi w firmie Alkolab. Oferowane tam alkomaty są skalibrowane w odpowiedni sposób, ale samo działanie nie różni się od tego przeprowadzanego przez policję.

Materiał partnera