Zamienniki tuszy i tonerów – czy warto z nich korzystać?

Drukarka jest niezwykle przydatnym urządzeniem nie tylko w biurze, ale też w domu. Niestety – część modeli wymaga inwestowania w drogie materiały eksploatacyjne. Cena tonera czy tuszu może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że koszt zakupu przekracza wartość nowego urządzenia. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na skorzystanie z zamienników. Czy warto z nich korzystać? Wyjaśniamy.

Zamienniki tuszy i tonerów – czy są dobrym wyborem?

Różnice w wydrukach wykonanych z wykorzystaniem materiału oryginalnego i zamiennika są niemalże niezauważalne. Zamienniki do drukarek mogą być tak samo dobre, aczkolwiek przy wyborze tych odpowiednich warto być ostrożnym. Prawdopodobnie każdy właściciel drukarki choć raz zainwestował w zamiennik. Wybierając wysokiej jakości produkty, od sprawdzonych dostawców, można zyskać bezpieczny toner bądź tusz, w atrakcyjnej cenie, który wystarczy na dużo dłużej.

Wiele osób zastanawia się skąd tak duża różnica w cenie pomiędzy zamiennikiem a oryginałem. W przypadku materiałów pochodzących od znanych producentów na ostateczną cenę tuszu czy tonera składa się nie tylko koszt jego produkcji, ale też wiele innych, jak np. wydatki związane z działaniami marketingowymi i promocyjnymi. Zamienniki nie mają tzw. „brandu”, stąd też nie wymagają szczególnej promocji.

O czym pamiętać wybierając zamienniki do drukarek?

Zamienniki są tańszym i równie dobrym jakościowo wyborem. Warto pamiętać, że stosowanie zamienników nie jest powodem do utraty gwarancji na sprzęt. Większość producentów drukarek umożliwia użytkownikom stosowanie zastępczych materiałów eksploatacyjnych. Sytuacje, w których zamienniki wywołują szkodę, występują niezwykle rzadko – wyjaśnia ekspert z firmy HiCOPY. Mogą jednak powodować pewne problemy.

Warto jednak pamiętać, by przed wyborem konkretnego akcesorium zrobić dobre rozeznanie. Przede wszystkim należy ustalić, który element wymaga wymiany – nie zawsze jest konieczne wymienianie całego zestawu tuszów. Czasem wystarczy uzupełnić tylko jeden kolor. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dobranie rodzaju zamiennika do modelu urządzenia. Idealnie, jeśli zamiennik będzie pochodził od producenta oferującego duży wybór materiałów. Wówczas nie ma problemów z jego dostępnością. Należy również zwrócić uwagę na cenę – zbyt niska może oznaczać gorszą jakość. Przy zakupie warto porównywać parametry, ale też opinie innych użytkowników. Dodatkowo tusz lub toner powinien mieć certyfikat ISO 9001, lub ISO 14001, który gwarantuje kontrolę jakości na etapie produkcji.

Materiał partnera