waga taśmociągowa

Zalety wag taśmociągowych

Przenośniki taśmowe są niezwykle wygodną oraz praktyczną techniką wykorzystywaną w wielu gałęziach przemysłowych. Główną zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość transportowania towarów. Jednak służą one również do mierzenia masy danych produktów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jak zbudowane są wagi taśmociągowe oraz gdzie się je najczęściej wykorzystuje?

Wagi taśmociągowe oraz sposób ich działania

Zasada działania wagi taśmociągowej jest bardzo prosta. Można wyróżnić dwa najważniejsze obszary w tym zakresie. Należy do nich:

  • mierzenie płynności transportowanego towaru,
  • sprawdzanie masy transportowanego asortymentu.

Specjalista z firmy PRECIA SA zauważa: Najważniejszą zaletą wag taśmociągowych jest bardzo duża uniwersalność. Możliwe jest bowiem montowanie systemu nie tylko na nowych przenośnikach, ale również na już istniejących urządzeniach, które były wykorzystywane dotychczas. W praktyce oznacza to wyłącznie niewielką modernizację bez konieczności wymiany całego osprzętu na nowy.

Budowa wagi tego typu jest stosunkowo prosta – złożona jest ona z kilku istotnych elementów. Składa się ze specjalnego pomostu, który obciążany jest na przenośniku towarem po nim transportowanym. Podparcia pomostu wyposażone są w specjalne czujniki tensometryczne – dzięki nim możliwe jest dokonywanie pomiaru obciążonego pomostu. Dodatkowo cały system jest podpięty do specjalnego wagowego detektora, dzięki czemu oprócz pomiaru ciężaru możliwe jest uzyskanie dokładnej informacji o szybkości transportowanych materiałów. Czujniki zintegrowane są z miernikiem wagowym. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskuje się pełne informacje o transporcie danych materiałów – ich wadze oraz szybkości załadunku.

Wagi taśmowe – gdzie najczęściej są stosowane?

Wagi taśmociągowe są używane przede wszystkim w przemyśle. Poprzez możliwość jednoczesnego transportowania oraz ważenia, uzyskuje się bardzo dokładny wynik. Pozwala to na oszacowanie sprzedanego towaru oraz jego rozliczenie (także w sytuacji, kiedy dana firma kupuje jakieś kruszywo). Pozwala to również na prowadzenie bardzo dokładnych statystyk w przedsiębiorstwie. Jest to wygodne rozwiązanie podczas załadunku ciężarówek. Dzięki niemu można dokładnie odmierzyć wagę danego towaru oraz nie doprowadzić do sytuacji przeważenia ciężarówki.

Najczęściej wagi taśmociągowe wykorzystywane są przez:

  • magazyny,
  • fabryki,
  • sortownie.

Stosowanie wag taśmociągowych – jak wpływa na pracę firmy?

Wagi taśmociągowe są niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie wydajności każdego przedsiębiorstwa. To dzięki nim możliwe jest dokładne odmierzanie towarów oraz prowadzenie statystyk produkcyjnych i załadunkowych. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest szybki proces montażu. W celu poprawnego działania całej instalacji należy pamiętać o regularnych przeglądach wagi, dzięki którym zachowuje się cały system w nienagannej kondycji.

Materiał partnera