stol-roboczy

Zalety uchylnych stołów roboczych

Wszelkiego rodzaju prace montażowe wymagają specjalnego, wygodnego podłoża. W profesjonalnych warsztatach i zakładach produkcyjnych wykorzystuje się w tej roli specjalne stoły robocze z uchylnym blatem. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Czym jest stół roboczy z uchylnym blatem?

Stoły robocze z uchylnym blatem to ruchome konstrukcje stworzone z myślą o ręcznym montowaniu różnego rodzaju elementów, np. okuć okiennych. Wyposażone są one zazwyczaj w pneumatyczne siłowniki, pozwalające nachylić blat do pozycji niemal prostopadłej względem podłoża (w zależności od modelu – niektóre modele umożliwiają nachylenie o wartości do 15 stopni). Sam blat nie jest płaską nawierzchnią, lecz konstrukcją z równoległych profili, umożliwiającą łatwy dostęp do każdego fragmentu mocowanych elementów.

Dzięki nim możliwe jest łatwe i szybkie ukończenie ręcznych prac montażowych na nawet duży i ciężkich obiektach – wyjaśnia przedstawiciel firmy GK Product, producenta tego typu urządzeń – nie ma znaczenia, czy prace montażowe przeprowadzane są przez zespół, czy w pojedynkę.

Zalety uchylnych stołów roboczych

Stoły uchylne posiadają kilka zalet, czyniących z nich idealne rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych oraz warsztatów. Między innymi:

  • Uniwersalność – stoły robocze mogą być wykorzystywane do praktycznie każdego typu ręcznych prac montażowych, oczywiście w granicach wymiarów urządzenia oraz dopuszczalnej masy składanego obiektu
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – praca z wykorzystaniem stołu uchylnego jest w pełni bezpieczna dla operatora. Wysoki poziom bezpieczeństwa to zasługa między innymi zastosowania pneumatycznych docisków, uniemożliwiających przesuwanie się elementów znajdujących się na stole oraz dużej masy, gwarantującej odpowiednią stabilizację, nawet przy wysokich obciążeniach. Ponadto powierzchnia robocza wykończone jest materiałem antypoślizgowych, co dodatkowo zwiększania poziom bezpieczeństwa podczas pracy.
  • Możliwość włączenia do linii produkcyjnej – stoły uchylne wykonywane są tak, by możliwe stało się połączenie ich z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład długiej linii produkcyjnej. Osiąga się to między innymi przez zastosowanie mechanizmów do regulacji wysokości blatu oraz odchylanych podajników rolkowych.
  • Wygodna praca – stoły wyposażone są w liczne udogodnienia dla pracowników, znacznie usprawniające proces montażu. Rozwiązania te to między innymi półki narzędziowe, czy wbudowane przyłącza do narzędzi elektrycznych lub pneumatycznych.
Materiał partnera