Transport ciężarowy

Zalety transportu ciężarowego

Transport drogowy cieszy się sporą popularnością – jest najczęściej wybieraną formą przewozu towarów. Nie tylko nie jest kosztowny, ale też pozwala dostarczyć ładunek bezpośrednio pod wskazany adres – co nie jest możliwe w przypadku transportu lotniczego czy też morskiego. Powietrzne czy wodne przewożenie ładunków i tak w końcowym etapie wymaga użycia samochodów. Jakie zalety jeszcze za sobą niesie drogowy transport ciężarowy?

Jakie są zalety transportu ciężarowego?

Transport lądowy dzieli się na transport drogowy, kolejowy i rurociągowy. Znajomość zalet i wad poszczególnych rozwiązań pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. W przypadku transportu ciężarowego ogromnymi plusami są szybkość i łatwość przewozu załadunku w wyznaczone miejsce. Sprawę ułatwia fakt, że infrastruktura dróg i autostrad jest stale rozbudowywana i modernizowana. Duża liczba dróg dobrej jakości zmniejsza częstotliwość wystąpienia awarii samochodów ciężarowych, a w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych pojazdów. Konieczność ponoszenia mniejszych wydatków, ale też łatwiejsza organizacja przewozu wpływają na zmniejszenie końcowej ceny usług transportowych dla klienta.

Kolejną wartą uwagi zaletą transportu drogowego jest możliwość dotarcia do każdego miejsca – zarówno tego odległego o kilka kilometrów, jak i kilkaset. Tiry dojeżdżają w praktycznie każde miejsce w granicach kraju, jak i poza nimi, bez względu na wielkość ładunku. Stąd też transportem drogowym najczęściej przewozi się produkty codziennego użytku, takie jak: żywność, materiały budowlane czy też sprzęty elektroniczne. Warto również wspomnieć, że pojazdy przeznaczone do transportu żywności czy innych produktów wymagających specjalnych warunków są do tego celu właściwie przystosowane.

Plusem rozwiązania jest także łatwiejsza organizacja procesu związana z koniecznością dopełnienia mniejszej liczby formalności niż w przypadku np. transportu lotniczego. Co więcej, ryzyko jego odwołania jest również niewielkie, gdyż przedsiębiorstwa świadczące usługi w tym zakresie zatrudniają najczęściej większą liczbę kierowców, z których część pełni dyżury na wypadek wystąpienia awaryjnych sytuacji.

Wyposażenie transportu ciężarowego

W obecnych czasach samochody ciężarowe są wyposażone w specjalistyczne akcesoria ułatwiające załadowanie, jak i rozładowanie towaru. Zaliczyć do nich można przede wszystkim windy, podnośniki czy dźwigi, które znacznie skracają proces przewozu. Zostały w nich zastosowane odpowiednie zabezpieczenia chroniące nie tylko przed kradzieżą, ale też uszkodzeniami.

Oczywiście transport drogowy, jak każdy, ma wady, aczkolwiek ten jedyny jest niezastąpiony i praktycznie zawsze łączy się z jego innymi rodzajami.

Materiał partnera