Zalety samoobsługowych dystrybutorów paliw

Kiedy kierowca podjeżdża na stację benzynową, nie zastanawia się zwykle nad sposobem jej funkcjonowania, ale liczy na szybkie i sprawne zatankowanie swojego pojazdu. Takie możliwości dają nowoczesne stacje, wyposażone w samoobsługowe dystrybutory paliw. I chociaż samo tankowanie jest proste, taki efekt zawdzięczamy rozbudowanemu systemowi, zbudowanemu ze specjalistycznych zbiorników, niezawodnych pomp i właśnie dystrybutorów.

Jak działa stacja paliw?

Każdy pojazd, podjeżdżając do dystrybutora na komercyjnej stacji benzynowej, przejeżdża po podziemnym zbiorniku paliwa o pojemności od kilkudziesięciu do 100 tysięcy litrów. W przypadku przyzakładowych stacji paliw zbiorniki bywają mniejsze i ustawiane są na ziemi. Nie zmienia to jednak faktu, że ich konstrukcja musi zapewniać pełne bezpieczeństwo przechowywanych cieczy oraz osób przebywających w pobliżu. Dlatego do magazynowania i dystrybucji paliw zawsze trzeba stosować zbiorniki zaprojektowane dokładnie w tym celu i spełniające wymagane normy, np. producentów Kingspan lub DESO.

Do przekazania paliwa ze zbiornika do baku pojazdu służą dystrybutory. Są to specjalne instalacje, które pozwalają w precyzyjny sposób przepompować wymaganą ilość paliwa do pojazdu. Dystrybutory samoobsługowe zapewniają użytkownikowi pełną kontrolę nad ilością tankowanego paliwa dzięki terminalom, wyposażonym w cyfrowe wyświetlacze.

Dystrybutor samoobsługowy i jego zalety

Najbardziej oczywistą zaletą dystrybutorów samoobsługowych jest prosta obsługa. Ponieważ użytkowanie takiego punktu tankowania jest nieskomplikowane, każdy może skorzystać z niego samodzielnie. Oznacza to, że stacja może funkcjonować bez konieczności zatrudniania osób odpowiedzialnych za obsługę każdego klienta (stacje komercyjne) czy użytkownika (firmy transportowe, budowlane, gospodarstwa rolne).

Samoobsługowe dystrybutory paliw dają użytkownikom niezależność. Z punktu tankowania można skorzystać samodzielnie, o dowolnej porze, w sposób łatwy i bardzo szybko. Jednocześnie nie oznacza to, że właściciel stacji pozbawiony jest kontroli nad dystrybucją paliw – mówi ekspert z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

W bazach paliw przeznaczonych do zakładów pracy, a więc tam, gdzie za tankowanie nie trzeba płacić, bardzo ważne jest zapewnienie właścicielowi kontroli nad tym, w jaki sposób pracownicy wykorzystują pobrane paliwo. Dlatego nowoczesne dystrybutory samoobsługowe coraz częściej wyposażone są w systemy identyfikacji pojazdu.

Aby skorzystać z dystrybutora z systemem identyfikacji pojazdu, użytkownik musi posiadać odpowiednie uprawnienia. W praktyce oznacza to, że zatankować może tylko osoba, która posiada kartę lub breloczek, dzięki któremu dystrybutor rozpozna osobę pobierającą paliwo. Co ważne, dystrybutor zapamiętuje każde tankowanie (czas i ilość paliwa pobranego przez konkretnego użytkownika), dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w których paliwo po prostu znika z zakładu pracy w niewyjaśnionych okolicznościach.

Decyzja o instalacji samoobsługowych dystrybutorów jest korzystna dla właściciela każdej stacji, zarówno komercyjnej, jak i tej przyzakładowej. Samodzielne napełnianie baku przez kierowcę to w obu przypadkach oszczędność czasu i pieniędzy.

Materiał partnera