zalety lakierowania proszkowego

Zalety lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe to metoda najczęściej stosowana w przypadku konstrukcji i rozmaitych elementów utworzonych z metalu. Przeprowadzane jest techniką natrysku i nazywane jest malowaniem na sucho, ponieważ do jego wykonania nie stosuje się wody. Proces lakierowania odbywa się z użyciem farby w formie proszku.

Lakierowanie proszkowe. Najważniejsze informacje

Lakierowanie proszkowe odbywa się w specjalnej komorze lakierniczej, zatem jest to proces przeprowadzany przez profesjonalne lakiernie. W efekcie malowania na powierzchni materiału powstaje powłoka lakiernicza, która doskonale chroni przed korozją oraz podnosi estetykę metalowych wyrobów. Aby warstwa lakieru była odpowiednio trwałą, utwardza się ją w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze. Farby proszkowe występują w kilku rodzajach, a ich wspólną zaletą jest to, że nie tracą swojej pierwotnej barwy pomimo upływu czasu oraz nie niszczeją ani się nie łuszczą.

Odlewnie aluminium świadczące usługi malowania proszkowego dysponują różnej wielkości piecami, dlatego ograniczeniem może być wielkość malowanego elementu. Przykładowo, w odlewni metali nieżelaznych BRASS POLSKA z siedzibą w Poniatowej można oddać do lakierowania proszkowego element, który nie przekracza wymiarów 500 mm x 500 mm x 500 mm.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Lakierowanie proszkowe wykonywane jest z użyciem farb, które dostępne są w szerokiej kolorystyce palety RAL. Zasadniczo, powłoka z farb proszkowych odznacza się dobrą trwałością, przekraczającą możliwości nawet najdroższych farb nakładanych na mokro. Co więcej, malowanie proszkowe nie musi być ponawiane tak często, jak malowanie na mokro, a sama powłoka jest wytrzymała na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz wykazuje odporność na starzenie. Farby proszkowe występują w różnym stopniu połysku, a także w wersji strukturalnej, która podnosi walory estetyczne gotowej warstwy.

Lakier nałożony metodą proszkową tworzy idealnie gładki i jednolity pokład, bez zacieków, spękań i pęcherzyków. Farba nie matowieje i nie płowieje, zatem zachowuje estetyczny wygląd na wiele lat. Co więcej, malowanie proszkowe to ekologiczna forma nakładania powłok lakierniczych, ponieważ w procesie nie wykorzystuje się rozpuszczalników. Przyjmuje się, że jedna warstwa farby proszkowej odpowiada trzem warstwom farby tradycyjnej, a dzięki procesowi odzysku w zamkniętej komorze lakierniczej nie powstają odpady, co minimalizuje problem utylizacji pozostałości farb. Oznacza to, że farby proszkowe są zdecydowanie bardziej wydajne niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Materiał partnera