wynajem krotkoterminowy mieszkania zalrty

Zalety krótkoterminowego wynajmu mieszkań

Najczęściej wynajmuje się nieruchomości długoterminowo, czyli na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Do niedawna rozwój turystyki powodował wzrost liczby ofert krótkoterminowego najmu mieszkań, czy apartamentów. Turyści coraz chętniej wybierali w pełni urządzane mieszkania zamiast hotelu lub pensjonatu. Taka opcja gwarantowała bowiem więcej prywatności, a więc większy komfort pobytu, ponieważ turysta był bardziej mobilny i nie musiał przestrzegać, np. godzin wydawania posiłków. Obecnie sytuacja na świecie bardzo skomplikowała sytuację. Dlaczego jednak wynajem krótkoterminowy opłaca się właścicielowi nieruchomości?

Korzyści finansowe

Kiedy ruch turystyczny jest stabilny, jedną z kluczowych korzyści wynajmu nieruchomości na krótki okres czasu jest możliwość wygenerowania wyższych zysków w porównaniu do najmu długoterminowego. Wynika to z wyższych stawek dobowych za wynajem mieszkania.

Specjalista z firmy Lw – booking, oferującej apartamenty pod wynajem w Warszawie, precyzuje:

W przypadku podpisywania umowy najmu na długi okres czasu, ustala się miesięczną cenę wynajmu. W związku z tym stawka za pojedynczy dzień nie zawsze jest wysoka. W wynajmie krótkoterminowym całkowita kwota wynajmu składa się z opłat za każdy dzień pobytu, dzięki czemu osoba wynajmująca może zgromadzić większe zyski.

Brak podpisywania umowy z góry na wiele miesięcy pozwala na większą elastyczność finansową. Można manipulować wysokością ceny za dobę wynajmu nieruchomości, biorąc pod uwagę sezonowe zainteresowanie. Nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta mogą być wynajmowane drożej, np. w czasie trwania wydarzeń kulturalnych, a lokale znajdujące się w pobliżu atrakcji turystycznych można wycenić wyżej podczas wakacji lub ferii zimowych.

Uważa się, że obłożenie nieruchomości tylko przez połowę miesiąca, wynajmując lokal krótkoterminowo, może przynieść większe zyski w dłuższej perspektywie, niż podpisywanie umowy najmu na wiele miesięcy.

Kontrola i bezpieczeństwo

Dotychczasowy wynajem krótkoterminowy sprawił, że w okresie pandemii na rynku nieruchomości znajduje się bardzo dużo ofert lokali o niespotykanie dobrym standardzie i atrakcyjnej lokalizacji. Kiedyś najemca musiał bowiem regularnie dbać o wyposażenie mieszkania i korzystać np. z usług home stagingu.

Niezaprzeczalnie posiadanie lokalu w tak wysokim standardzie sprawia, że jest on atrakcyjną ofertą i można go sprzedać ze znacznie większym zyskiem, w porównaniu do mieszkań, które nie były wcześniej wynajmowane krótkoterminowo. Właściciel mieszkania może również rozważyć najem długoterminowy, ponieważ jego oferta będzie z pewnością konkurencyjna.

Materiał partnera