Zalety formowania artykułów gumowych metodą wtryskową

Metoda wtryskowa to obecnie najczęściej stosowana i zapewniająca najbardziej optymalne efekty technologia używana do produkcji m.in. wyrobów gumowych. Umożliwia ona uzyskanie każdego wybranego kształtu z zachowaniem dużej dokładności. Idealnie sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej, a cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Zobacz, czym charakteryzuje się metoda wtryskowa i jakie są jej pozostałe zalety.

Metoda wtryskowa

Metoda wtryskowa służy do formowania tworzyw termoplastycznych, na przykład materiałów gumowych. Polega na wtryskiwaniu do wybranej formy plastycznej masy, która po określonym czasie zastyga, tworząc tzw. kształtkę lub wypraskę, czyli gotowy element. Metoda wtryskowa umożliwia uzyskanie dowolnego kształtu. Cały proces odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny – wtryskarki. Wyroby uzyskane tą metodą to między innymi uszczelki, pierścienie, podkładki, amortyzatory czy zatyczki, a także wiele innych produktów wykorzystywanych w medycynie, farmacji, przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i spożywczym.

Przebieg

W początkowym etapie formowania artykułów gumowych następuje ogrzanie gumy za pomocą gorącego cylindra. Tworzywo jest także mieszane i znajduje się pod ciśnieniem, co w konsekwencji pozwala uzyskać upłynnioną masę. Następnie ślimak wtryskarki powoduje wtryskiwanie gumy do formy aż do całkowitego jej napełnienia – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Larkis, produkującą artykuły gumowe.

W dalszej kolejności tworzywo jest chłodzone, a po wystygnięciu przejmuje kształt danej formy. Wtedy następuje wyjęcie prawie gotowej wypraski, która w razie potrzeby poddawana jest już tylko oczyszczeniu z resztek tworzywa oraz polerowaniu.

Zalety

Formowanie artykułów gumowych metodą wtryskową posiada wiele niewątpliwych zalet. Należy podkreślić, iż metoda ta pozwala na tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, co umożliwia uzyskanie dowolnego wyrobu. Cały proces jest całkowicie zautomatyzowany, sterowany komputerowo i odbywa się w stosunkowo krótkim czasie, a kształty i wymiary cechuje duża powtarzalność, dzięki czemu metoda wtryskowa idealnie sprawdza się w produkcji masowej, a do wyprodukowania wielu identycznych elementów wystarczy stworzenie tylko jednej formy. Gotowy produkt w większości przypadków nie wymaga nawet końcowej obróbki. Ważne jest, że artykuły wytworzone tą metodą charakteryzują się dużą dokładnością wykonania i estetyką. Warto dodać, że ten sposób formowania artykułów nie przekazuje szkodliwych związków do otoczenia i jest przyjazny dla środowiska.