Zakup atramentów do ploterów – oryginalne czy zamienniki?

Ploter jest niezbędnym elementem wyposażenia pracowni reklamy, drukarni, biura projektowego. Ponieważ atramenty do ploterów do tanich nie należą, a materiał ten jest eksploatowany każdego dnia, pokusa, aby sięgnąć po tańsze zamienniki, jest ogromna, bo daje perspektywę znaczących oszczędności. Które atramenty do ploterów będą lepsze – oryginalne czy zamienniki?

Oryginały VS zamienniki atramentów do ploterów – argumenty obu stron

Zarówno oryginalne atramenty do ploterów, jak i ich zamienniki mają zwolenników i przeciwników.

Osoby, które sięgają po oryginały, podkreślają, że ponieważ opracowują je producenci urządzeń drukujących, formuła jest najlepsza dla danego modelu urządzenia i zapewni mu dłuższą żywotność; wyższa będzie też wydajność samego tuszu. Za wyższą cenę kupują nie tylko atrament, ale pewność całkowitej kompatybilności urządzenia z materiałem eksploatacyjnym. Nie bez znaczenia jest szeroka dostępność tuszy takich producentów, jak np. Canon. Wreszcie argumentem za używaniem oryginałów jest ich bardzo wysoka jakość. Największe firmy poświęcają całe dekady i mnóstwo pieniędzy na badania i dopracowywanie składów swoich atramentów.

Ci, którzy chętniej kupują zamienniki, podkreślają ich niższą cenę przy jakości wydruku nieodbiegającej od tej, jaką oferują oryginalne atramenty. Wskazują na duże kwoty, które można zaoszczędzić – tym większe, im więcej używają plotera. Kwestie finansowe zdają się tu decydujące, jeśli tylko jakość zamiennika jest odpowiednio wysoka – mówi specjalista ze sklepu online PloterySkanery.pl.

Gdzie leży prawda? Czy można tu wskazać rozwiązania lepsze i gorsze? Odpowiedź brzmi: to zależy!

Zamienniki atramentów do ploterów? Tak, ale nie wszystkie

O ile jakość oryginalnego atramentu do plotera jest przewidywalna i jej pierwszym poręczeniem jest renoma producenta, o tyle przy zakupie jednego z wielu zamienników na rynku ponosimy pewne ryzyko. Zamienniki poszczególnych firm znacząco się różnią pod względem jakości, konsystencji, odwzorowania kolorów, wydajności oraz tego, jak ich stosowanie wpływa na urządzenie. Są pośród nich atramenty, które do złudzenia przypominają oryginalne, ale też produkty zwyczajnie mierne, których jakość jest nie do zaakceptowania nawet mimo bardzo niskiej ceny.

Jeśli chcesz kupić zamienniki atramentów do plotera, wybierz sprawdzonego sprzedawcę – firmę, która specjalizuje się w sprzęcie do drukowania i starannie selekcjonuje swoją ofertę. Skorzystaj także z doradztwa i skonsultuj ze specjalistą mocne i słabe strony kilku rodzajów tuszy. Dobrym odniesieniem będzie oryginalny atrament, bo firmy produkujące zamienniki starają się zaoferować maksymalnie zbliżony do nich produkt.

Pamiętaj, że dobry zamiennik nie będzie uderzająco tani. Wyselekcjonowanie surowce, proces produkcji zapewniający idealną powtarzalność wydruków – to kosztuje. Jeśli chcesz sięgać po zamiennik, wybierz ten, któremu ceną bliżej do oryginału niż do najtańszego produktu na rynku. Oszczędzisz mniej, ale nie będziesz ryzykował zrujnowania całej partii drukowanych materiałów.

Materiał partnera