odzież antyelektrostatyczna

Zagrożenie wyładowaniami elektrycznymi a dobór odzieży

Wyładowania elektryczne potrafią być bardzo niebezpieczne. Wielu pracowników, którzy mają do czynienia z prądem lub niektórymi urządzeniami, miewa z nimi problem. Rozwiązaniem jest odzież antyelektrostatyczna, która znakomicie się sprawdza w specyficznych warunkach pracy. Ten środek bezpieczeństwa nierzadko ma wpływ nawet na życie osób wykonujących swoje obowiązki. Jak więc ją wybrać i skąd się biorą jej cenne właściwości?

Odzież antyelektrostatyczna – w czym tkwi jej fenomen?

Mnóstwo ubrań ma skłonność do gromadzenia ładunków elektrostatycznych. Bez wątpienia kojarzysz to zjawisko z elektryzującymi się tkaninami. O ile na co dzień nie jest to tak uciążliwe, w niektórych sytuacjach podwyższonego ryzyka bywa niebezpieczne. Zwłaszcza w przypadku pracowników, którzy mają do czynienia z prądem. Dlatego ubrania elektrostatyczne są wymagane we wszystkich miejscach, gdzie przede wszystkim się przechowuje substancje palne w dużych stężeniach.

Sklepy więc oferują zestawy odzieży antyelektrostatycznej – w tym nie tylko kurtki, spodnie i inne elementy stroju, ale nawet bieliznę. Dzięki temu każdy pracownik może wykonywać swoje obowiązki bezpiecznie i komfortowo. Odpowiednie kroje i materiały nie krępują ruchów i zapewniają przepływ powietrza. Co istotne, są bardzo trudnopalne i redukują zagrożenie wyładowaniami elektrycznymi.

Ubrania tego typu chronią przed powstawaniem wyładowania iskrowego. To właśnie ono często powoduje zapalenie mieszanki wybuchowej. Elementy garderoby są dostępne w różnym wydaniu, zarówno na ciepłe dni, jak i zimowy okres. Chociaż zazwyczaj zakłada się je w miejscach zagrożonym wybuchem oraz takich, gdzie występują mieszaniny gazów i oparów należących do grupy wybuchowości II A i II B, mogą być stosownym zabezpieczeniem w każdej pracy.

Gdzie odzież antyelektrostatyczna znajduje zastosowanie?

Ubrania tego typu przede wszystkim są stosowane w przemyśle elektronicznym. Skutecznie eliminują powstawanie wyładowań elektrycznych. Jak mówi specjalista z firmy Mado – BHPodzież antyelektrostatyczna jest używana przez pracowników stacji paliw, kierowców cystern, a także w przemysłach gazowniczym, petrochemicznym oraz górniczym. Jest ona też nadzwyczaj cenna w przypadku kierowców pojazdów ADR.

Tak więc hełmy ochronne, rękawice, obuwie, kurtki, bielizna i inne elementy, które należą do odzieży antyelektrostatycznej, są skuteczną ochroną nawet w najtrudniejszych warunkach. Pamiętaj, by wybierać takie, które są poświadczone stosownymi atestami i certyfikatami.

Materiał partnera