kostka-brukowa

Zagęszczanie podbudowy pod kostkę – jaką zagęszczarkę dobrać?

Aby cieszyć oko ładną nawierzchnią wykonaną z kostki brukowej, należy uprzednio odpowiednio przygotować podbudowę pod kostkę, czyli warstwę, której celem jest równomierne przeniesienie obciążeń z nawierzchni na grunt. Niewidoczny, ale jakże kluczowy element nawierzchni, stanowi także warstwę mrozoochronną i podstawę dla równego ułożenia kostki. W toku prac potrzebna będzie m.in. odpowiednia zagęszczarka. O tym, jaki model będzie najlepszy, przeczytacie w naszym artykule.   

Przygotowanie do wykonania podbudowy pod kostkę

Po wytyczeniu odpowiedniej powierzchni, wykopaniu ziemi (korytowaniu) i osadzeniu krawężników, można przystąpić do wykonania podbudowy ze stabilnego kruszywa. Do tego celu najlepiej użyć drogowego kruszywa łamanego, betonowego (z recyklingu) lub gruboziarnistej pospółki. Należy pamiętać, że zbyt duże różnice w grubości kruszywa mogą przyczynić się do powstania nierówności nawierzchni, dlatego podbudowa powinna być równa i mieć odpowiednie nachylenie. W przeciwnym razie może dojść do tworzenia się kolein lub zapadnięcia się całych fragmentów nawierzchni z kostki brukowej.

Wybór odpowiedniej zagęszczarki

Grubość podbudowy pod kostkę brukową jest uzależniona od przyjętego obciążenia, rodzaju gruntu i jest także związana z głębokością korytowania. Jeżeli układamy ją na gruntach o wysokim poziomie wód gruntowych lub w miejscu, gdzie okresowo zalega woda opadowa, warto na dnie ułożyć geowłókninę. W innym przypadku można od razu zabierać się za układanie warstw kruszywa. Każda z nich wymaga ubicia zagęszczarką wibracyjną.

Tego typu zagęszczarka składa się z silnika, który zamontowany jest na metalowej podstawie, przymocowanej elementami tłumiącymi do płyty wibracyjnej i połączony z wibratorem przy pomocy paska klinowego. Jest ona bardzo prosta w obsłudze i eksploatacji, która powinna być zgodna z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, a także z przepisami BHP obowiązującymi na terenie prac.

Zagęszczarka wibracyjna jest wykorzystywana do zagęszczania piasku, żwiru oraz innych niespoistych gruntów, a także terenu pod nawierzchnie bitumiczne i betonowe. Dodatkowe wyposażenie w postaci wózka transportowego umożliwia transport maszyny przez jedną osobę.

Kupno czy wynajem?

Zagęszczanie warstw kruszywa podczas wykonywania podbudowy pod kostkę brukową nie jest aż tak czasochłonnym zajęciem, dlatego warto rozważyć wynajem odpowiedniej maszyny. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi wypożyczalnia maszyn budowlanych Mobil Serwis, która od lat stawia na kompleksową obsługę klienta i gromadzi asortyment niezbędny podczas inwestycji budowlanych na terenie całego kraju. Flota firmy składa się z około 2500 jednostek sprzętowych czołowych producentów maszyn budowlanych.

Materiał partnera