wiązanki pogrzebowe

Z żywych czy sztucznych kwiatów, jakie wiązanki pogrzebowe wybrać?

Pogrzeb dla większości z nas to bardzo trudna, smutna uroczystość. Jest to czas, w którym można podniośle pożegnać bliską sercu osobę. Odpowiednio dobrane kwiaty to najlepszy sposób na oddanie szacunku zmarłemu. Wiązanki pogrzebowe to element tradycji, budują one pełen melancholii i powagi nastrój. Dlatego warto wiedzieć, które z nich najlepiej nadają się na pogrzeb.

Czy sztuczne kwiaty są odpowiednie na pogrzeb?

Na samą ceremonię pogrzebową na pewno lepiej przynieść wiązankę z prawdziwych kwiatów. Choć wyróżniają się one mniejszą trwałością, pozwolą uroczyściej pożegnać osobę zmarłą. Żywe kwiaty są zdecydowanie bardziej szykowne, oprócz tego są metaforą delikatnego i kruchego życia. Warto pamiętać także o tym, że sztuczne kwiaty nie rozkładają się tak szybko jak kwiaty żywe oraz nie można ich kompostować.

Na wiązanki ze sztucznych kwiatów można zdecydować się wtedy, kiedy panują bardzo złe warunki pogodowe, np. pogrzeb odbywa się w zimę, a na dworze jest wyjątkowo niska temperatura. Na pewno sztuczne wiązanki to także dobry pomysł na stałą ozdobę nagrobkową. Dzięki nim możemy stworzyć dekorację, która będzie przez cały rok pięknie się prezentowała, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jakie kwiaty są najlepsze do wiązanki pogrzebowej?

Są różne kryteria przy wyborze kwiatów do wiązanki pogrzebowej. Najczęściej bierze się pod uwagę ich trwałość oraz symbolikę. Jednymi z najczęściej polecanych kwiatów są goździki, które niezależnie od pory roku długo pozostają w dobrej kondycji.  

Zgodnie z tradycją odpowiednie kwiaty na tę okoliczność to też róże, chryzantemy, hortensje, gerbery, mieczyki czy lilie. Oczywiście wybór kwiatów może być podyktowany także własną intuicją. Jeśli któreś kwiaty mają znaczenie szczególne lub kojarzą się ze zmarłym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skomponować z nich wiązankę. Bardzo szeroki wybór wiązanek pogrzebowych oferuje Kwiaciarnia Arkadia w Warszawie. 

Kolor kwiatów pogrzebowych powinien być dobrany do wieku zmarłego. Jeśli żegnamy dziecko lub osobę bardzo młodą, najlepszym wyborem będą wiązanki pogrzebowe w jasnych, śnieżnych barwach. W takich szczególnie przykrych sytuacjach składa się najczęściej wiązanki z delikatnych białych lilii czy róż.

Na pożegnanie osoby starszej można złożyć wiązankę pogrzebową w dowolnym kolorze. Przy czym różowe kwiaty będą odpowiedniejsze, jeśli zmarła kobieta. Żegnając mężczyznę, lepiej zdecydować się na fiolet, czerwień, biel, odcienie błękitu czy pomarańcz. 

Materiał partnera