fartuch medyczny

Z czego wykonywane są fartuchy medyczne?

Fartuchy medyczne muszą spełniać określone wymagania związane z zachowaniem higieny. Z tego powodu wykonuje się je z konkretnych materiałów. Gotowe wyroby pozwalają na stosowanie w różnych placówkach, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Występują w wielu wariantach, odbiegających od siebie pod względem kroju. Jak i z czego produkuje się powszechnie używane fartuchy medyczne?

Z czego powstają fartuchy medyczne? 

Do tworzenia fartuchów medycznych wykorzystuje się specjalne materiały. Muszą one spełniać wymagania dotyczące utrzymania w czystości. Najczęściej jest to połączenie wysokiej jakości bawełny oraz poliestru, jak ma to miejsce w przypadku produktów dostępnych w sklepie internetowym Koliber. Zdarzają się także mieszanki z dodatkiem elastanu. Taka odzież jest bardziej elastyczna i odporna na rozerwanie.

W przypadku niektórych modeli istnieje również opcja zastosowania wiskozy. To sztuczny materiał produkowany z celulozy pochodzącej z drzew. Jest on bardzo chłonny i odporny na ścieranie, a wyglądem przypomina jedwab.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak poliester. Ma to związek z faktem, że tkanina ta jest miękka w dotyku, a jednocześnie wytrzymała i sprężysta. Na jej powierzchni nie rozwija się pleśń i grzyby. Takim materiałem nie interesują się także mole. To właśnie dlatego poliester jest tak często dodawany do bawełny podczas produkcji powszechnie wykorzystywanych fartuchów medycznych. Można go łatwo wyprać, bez obawy o zniszczenie odzieży. Sama bawełna zapewnia natomiast swobodny przepływ powietrza i jest wskazana również w przypadku alergików. Z tego powodu tak często łączy się kilka surowców, by stworzyć tkaninę o konkretnych właściwościach.

Gdzie stosuje się fartuchy medyczne? 

Zarówno fartuch medyczny męski, jak i damski, ma konkretne zastosowanie. Taka odzież pojawia się we wszelkiego rodzaju placówkach związanych ze zdrowiem. Fartuchy są więc powszechnie wykorzystywane w:

  • szpitalach,
  • przychodniach,
  • gabinetach,
  • żłobkach,
  • domach opieki,
  • aptekach.

Co ciekawe, niektóre fartuchy medyczne są wykorzystywane również w salonach kosmetycznych, odnowy biologicznej czy fryzjerskich. Pozwalają one na uchronienie ciała oraz prywatnej odzieży pracowników przed zabrudzeniem. Są to wyroby przewiewne i wytrzymałe. Umożliwiają łatwe czyszczenie, zachowując w odpowiednim stanie na długi czas.

Materiał partnera