Towar w magazynie

Wyszukiwanie powierzchni magazynowej. Jak znaleźć dobre miejsce do przechowywania towarów?

Jednym z najważniejszych obiektów dla dużego przedsiębiorstwa jest magazyn. Jego powierzchnia okazuje się niezbędna wszędzie tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż towarów. Warto jednak wiedzieć, że budowa nowego magazynu może okazać się niezwykle kosztowna. Większość przedsiębiorców decyduje się więc na jego wynajęcie. Podpowiadamy, czym powinno wyróżniać się odpowiednie miejsce do przechowywania produktów oraz jakie korzyści płyną z jego wynajmu.

Jakie funkcje powinna spełniać powierzchnia magazynowa?

Najważniejszym przeznaczeniem magazynu jest przechowywanie towarów. Wiąże się z tym układ i charakterystyka powierzchni. Przedsiębiorca powinien ustalić, jakie ilości i rodzaje towarów będzie magazynować. Przełoży się to na liczbę i wielkość regałów. W magazynie ważna jest też sprawna logistyka.

Specjaliści z firmy Direct Channel Packaging wyjaśniają: Na powierzchni magazynowej nieustannie transportowane są towary. Z tego powodu musi być na tyle przestronna, aby mogły poruszać się po niej wózki widłowe. Magazyn powinien być wyposażony także w pomieszczenia socjalne dla pracowników, czyli miejsce, w którym można zjeść posiłek oraz skorzystać z toalety.

Znaczenie lokalizacji powierzchni magazynowej

Wybór umiejscowienia magazynu firmy zależy przede wszystkim od jej wielkości. Jeśli przedsiębiorstwo jest dość małe i działa lokalnie, warto zdecydować się na obiekt w pobliżu głównej siedziby. Dzięki temu pracownicy i właściciele unikną długich podróży między lokalami.

W przypadku bardzo dużych firm, które dystrybuują towary po kraju lub Europie, lepszym pomysłem będzie powierzchnia magazynowa w pobliżu węzła komunikacyjnego. Szczególne znaczenie ma tutaj umożliwienie samochodom dostawczym łatwego dostępu do magazynu.

Ważnym aspektem jest też otoczenie magazynu. Jeśli w pobliżu znajdują się inne obiekty, przepustowość dostawcza może być ograniczona. Obniży to wydajność i tempo dystrybucji towarów.

Wynajem powierzchni magazynowych

Z badań wynika, że większość przedsiębiorców decyduje się na wynajem magazynu, a nie jego budowę. Okazuje się, że jest to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Warto dodać, że firmy wynajmujące proponują tego typu usługi zarówno w krótko, jak i długofalowej perspektywie.

Wynajem sprawia, że przedsiębiorca nie musi martwić się formalnościami, kontrolami oraz pozwoleniami, które są konieczne, jeśli korzysta się z własnego obiektu. Magazyny należące do firm zewnętrznych są profesjonalnie wyposażone i kompleksowo obsługiwane. Często właściciele obiektów proponują też dodatkowe usługi, takie jak pakowanie i uszlachetnianie produktów przeznaczonych do sprzedaży.

Materiał partnera